Kim jest król strzelców danych rozgrywek? Na jakiej zasadzie przyznawany jest ten tytuł? Co w momencie, gdy piłkarze mają taką samą liczbę goli? Odpowiedzi na te i wiele więcej pytań znajdziesz w naszym artykule!

Co sezon zawodnicy walczą o koronę króla strzelców. Zarówno w swoich ligach, jak i w turniejach rangi międzynarodowej. Tytuł ten przyznawany jest również na imprezach, w których uczestniczą reprezentacje narodowe. Jego zdobycie to prestiż, ale również szansa na zareklamowanie swoich umiejętności. O piłkarzach, którzy zostają najlepszymi strzelcami rozgrywek, ale nikt się tego po nich przed sezonem nie spodziewał, pisze i mówi się dużo. Wówczas transfer jest kwestią czasu. Dlatego król strzelców to tytuł, o który walczy wielu, ale niewielu po niego sięga.

Na jakich zasadach przyznawany jest tytuł króla strzelców?

W teorii zasada jest prosta – królem strzelców danych rozgrywek zostaje ten, który w czasie ich trwania strzeli najwięcej bramek spośród wszystkich zawodników biorących w nich udział. Podobna klasyfikacja prowadzona jest zarówno w czasie mundialu, jak i rozgrywek kontynentalnych, a także klubowych zmagań ligowych i na arenie międzynarodowej. Często zawodnik, który zostanie najlepszym strzelcem danej imprezy czy rozgrywek, otrzymuje pamiątkowe wyróżnienie (puchar lub statuetkę). Wpisywany jest również do statystyk federacji.

Dwóch lub więcej piłkarzy zdobyło tyle samo goli – co wtedy?

Oczywiste jest, że zdarzyć może się sytuacja, że w danych rozgrywkach dwóch lub więcej piłkarzy uzyskało taką samą liczbę bramek. Co wtedy? Wszystko precyzują przepisy, które są oddzielne w przypadku każdych rozgrywek. Najczęściej stosuje się zmienną w postaci liczby asyst – jeśli goli jest tyle samo, królem strzelców zostaje ten, który ma więcej ostatnich podań.

Alternatywnym rozwiązaniem jest ustalenie, kto statycznie strzelił więcej goli w przeliczeniu na minuty spędzone na boisku. Oznacza to, że po koronę najlepszego strzelca sięgnie zawodnik, który spośród tych najwięcej strzelających, rozegrał najmniej meczów. W jego wypadku współczynnik minut na gola będzie bowiem najniższy.

Król strzelców a największe turnieje

Najbardziej prestiżowym tytułem króla strzelców jest ten uzyskany w mistrzowskich turniejach reprezentacyjnych – zarówno światowych, jak i kontynentalnych. Wiele miejsca poświęca się również zawodnikom, którzy strzelili najwięcej goli w Lidze Mistrzów, ale również krajowych rozgrywkach. Oczywiście mowa tutaj o czołowych ligach. To szczególnie trudne zadanie, ponieważ liczone jest ponad 30 spotkań, więc zdobycie korony to żmudny proces, który wymaga utrzymania dobrej formy strzeleckiej przez wiele miesięcy.

Finały mistrzostw świata

Szczególne miejsce w historii futbolu mają królowie strzelców na mundialach. Zdobywanie bramek na tych imprezach jest szczególnie trudne, więc zdarzało się, że najlepszymi okazywali się gracze z zaledwie czterema trafieniami. Wśród rekordzistów znaleźli się:

  • Just Fontaine – 13 goli – 1958 rok;
  • Sándor Kocsis – 11 goli – 1954 rok;
  • Gerd Müller – 10 goli – 1970 rok;
  • Ademir i Eusébio – obaj po 9 goli – kolejno 1950 i 1966 rok.

Na pierwszy rzut oka widać, że dawniej – a rozgrywano wówczas mniej meczów – strzelano więcej, niż obecnie. Wynika to ze zmian w taktyce piłkarskiej, która teraz ponad atak stawia obronę. Na ostatnich wielkich imprezach wystarczało od 5 do 6 bramek, żeby zostać królem strzelców mistrzostw świata.

Finały mistrzostw Europy

Jeśli chodzi klasyfikację strzelców mistrzostw Starego Kontynentu, to były takie imprezy, w których wystarczały dwa gole, żeby zostać najskuteczniejszym napastnikiem. Było tak podczas wszystkich turniejów w latach 60. XX wieku. Na organizowanych później imprezach piłkarze byli już skuteczniejsi, a niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o strzelców mistrzostw Europy, jest Michel Platini, który w 1984 roku zdobył aż 9 goli. Nikt później nie zbliżył się do tego wyniku. Na EURO 2020 roku najlepszym strzelcem został Cristiano Ronaldo, który zdobył 5 bramek. Tyle samo, co Patrik Schick, ale Portugalczyk dołożył do swojego wyniku jedną asystę.

Najbardziej bramkostrzelni Polacy

Wśród najlepszych polskich napastników znajduje się oczywiście Robert Lewandowski, który kilkukrotnie zostawał królem strzelców Bundesligi oraz Ligi Mistrzów. Wśród najlepszych strzelców ligi polskiej (dawnej I ligi, obecnej ekstraklasy) wymienić trzeba:

  • Włodzimierza Lubańskiego;
  • Kazimierza Kmiecika;
  • Grzegorza Latę;
  • Gerarda Cieślika;
  • Tomasza Frankowskiego;
  • Pawła Brożka.

Swego czasu prawdziwym królem greckich boisk był natomiast Krzysztof Warzycha, który w tamtejszej lidze zdobył w sumie 245 bramek.

Klasyfikacja najlepszych strzelców danych rozrywek to bez wątpienia ważna statystyka. To powód do dumy, a także duże wyróżnienie, gdy strzela się najwięcej bramek w danych rozgrywkach. Warto pamiętać jednak, że to nagroda indywidualna, a piłka nożna to sport zespołowy i na końcu zawsze liczony jest wynik całej drużyny. Nie powinno jednak dziwić, ze wielu zawodników marzy o tym, żeby zostać najlepszym snajperem dużego turnieju. Chodzi przede wszystkim o prestiż.

Zobacz także:

Karol Kwiatkowski

Piłka nożna fascynuje go od najmłodszych lat. Kibicuje Juventusowi, ale lubi też oglądać piłkę hiszpańską. Trenuje młodzież w amatorskim klubie piłkarskim, na co dzień pracuje jako programista.

Leave A Reply