Francuski stadion zbudowany niedaleko Paryża powstawał w latach 1995-1997. To właśnie tu został rozegrany mecz otwarcia, półfinał i finał Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 1998 roku. Stadion stał się domowym stadionem reprezentacji Francji w piłce nożnej. Rozgrywały się tam również mecze rugby, zawody w żużlu, lekkoatletyce. Stade de France stał się miejscem organizowania koncertów największych sław, m.in. The Rolling Stones, czy U2. 

Stade de France – wygląd stadionu

Francuski stadion został zaprojektowany przez francuskiego architekta Michela Macary’ego i pochodzącego ze Szwajcarii Aymerica Zubera. Stade de France może pomieścić 80 000 widzów, jest też bardzo zaawansowany technologicznie – ma monitoring, nowoczesne tablice wyników i system oświetlenia. Stadion został wyposażony w sale konferencyjne, centrum prasowe i aż 3 poziomy loży VIP. 

Charakterystyczną cechą budowli jest otwarty dach – jego konstrukcja waży aż 13 tys. ton. Zadaszenie składa się z dwóch warstw, stałej i ruchomej. Część ruchoma umożliwia odpowiednie doświetlenie murawy. Stade de France to jeden z najnowocześniejszych i największych tego typu obiektów w Europie.

Stade de France – nie tylko stadion

Stade de France to nie tylko miejsce, gdzie rozgrywane są mecze, ale swego rodzaju centrum kultury. Na stadionie odbywają się również istotne ceremonie państwowe, obchody ważnych rocznic. Francuzi traktują Stade de France jako symbol jedności narodowej i symbol swojego kraju. To jedyne miejsce na świecie, w którym w krótkim czasie odbyły się finały mistrzostw świata (1998: piłka nożna, 1999: rugby). 

Stadion jest własnością ministerstwa sportu. Utrzymuje się z dotacji ministerialnych oraz dochodów z imprez artystycznych. Stade de France udostępniony jest do zwiedzania. Na miejscu można skorzystać z oferty lokali gastronomicznych. Stadion wyposażony jest w  toalety oraz  parkingi. Podczas 90-minutowej wycieczki po stadionie można zwiedzić szatnie, prywatne loże, posłuchać opowieści o niezwykłych wydarzeniach, które miały tu miejsce. 

Stade de France – najważniejsze spotkania

Na francuskim stadionie odbyło się wiele ważnych imprez sportowych i kulturalnych. Do najważniejszych zaliczyć można:

  • XVI finał piłkarskich Mistrzostw Świata z 1998 roku;
  • finałowe mecze Ligi Mistrzów UEFA w 2000, 2006 i 2022 roku;
  • decydujące spotkania Pucharu Francji od 1998 roku;
  • rozgrywki Pucharu Ligi Francuskiej;
  • Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce w 2003 roku;
  • występy gwiazd (The Rolling Stones, U2, Madonna, Prince, Rihanna, Lady Gaga, Paul McCartney, Bruce Springsteen). 

Stade de France – historia stadionu

Pięciogwiazdkowy, wielofunkcyjny stadion powstał na przedmieściach Paryża, w miejscowości Saint-Denis. Pomysł budowy nowego stadionu pojawił się w latach 90. Istniejący stadion przestał spełniać wymagania, nie można było go dalej rozbudowywać. Władze francuskiego Związku Piłki Nożnej podjęły więc decyzję o konieczności wybudowania nowego obiektu, na którym mogłyby być organizowane imprezy sportowe. Pozwolenie na budowę wydano 30 kwietnia 1995 roku. Kamień węgielny pod budowę położono 2 maja 1995 roku. Prace rozpoczęto w czerwcu, ukończono po 31 miesiącach. 28 stycznia 1998 nastąpiło uroczyste otwarcie.  

Wartość stadionu szacuje się na 600 milionów euro. W 2024 roku na Stade de France odbędą się olimpijskie zawody lekkoatletyczne i ceremonia zamknięcia letnich igrzysk olimpijskich. 

Stade de France to chluba Francuzów. To miejsce, w którym odbywają się ważne uroczystości, imprezy sportowe i kulturalne. Stadion co roku przyciąga turystów, którzy chcą pokonać drogę z szatni na murawę i poczuć emocje towarzyszące zawodnikom i gwiazdom występującym na Stade de France.

Fot. Główne: Darthvadrouw via Wikipedia, CC BY-SA 4.0



Zobacz także:
Damian Konkel

Pierwsze wspomnienia z futbolem to mundial we Francji w 1998 r. i triumf "Trójkolorowych" na własnej ziemi. Kibic FC Barcelony i Liverpoolu FC oraz rzecz jasna reprezentacji Polski. Pamiętający cudowną bramkę Zidane'a w finale ligi mistrzów 2002, wyjątkowy Stambuł 2005 i fenomenalne interwencje Jerzego Dudka, zjawiskowy i niepowtarzalny styl gry Ronaldinho, a także szczęściarz z powodu naocznej rywalizacji pomiędzy Leo Messim i Cristiano Ronaldo.

Leave A Reply