Stadion Stali Rzeszów zlokalizowany na ul. Hetmańskiej 69 to wielofunkcyjny obiekt, na którym gości głównie piłka nożna i żużel. Oto historia obiektu oraz klubów grających aktualnie w rozgrywkach Fortuna 1. ligi oraz eWinner 2. ligi.

ZKS Stal Rzeszów oraz żużlowe RzTŻ swoje mecze rozgrywają na stadionie przy ul. Hetmańskiej. Zarówno piłkarze, jak i żużlowcy nie należą do krajowych potentatów i obecnie znajdują się w trzeciej klasie rozgrywkowej. Czas pokaże, kiedy rzeszowski klub będzie rywalizował w ekstraklasie, choć warto podkreślić, że aktualny sezon napawa optymizmem. Zanim krajowa elita zawita do stolicy Podkarpacia zapraszamy na wyprawę stadionie Stali Rzeszów, gdzie przybliżymy również dokonania zespołów.

Historia Stadionu Miejskiego w Rzeszowie

Początki Stadionu Miejskiego STAL w Rzeszowie datuje się na 1955 r. Trybuny powstały na wałach, natomiast boisko do gry w piłkę nożną otaczał tor żużlowy. W 2006 r. obiekt stał się własnością miasta. Wcześniej budynek należał do klubów sportowych ze stolicy Podkarpacia: piłkarskiej Stali i Apklan Resovia oraz żużlowego Speedway Stali. Taka decyzja wynikała z potrzeb inwestycyjnych, które były zbyt wysokie jak na możliwości finansowe tych zespołów.

Stadion Stali Rzeszów – modernizacja stadionu miejskiego

Przez dziesięć lat trwały prace na Stadionie Stali Rzeszów. Przebudowa obiektu została podzielona na kilka części, aczkolwiek piłkarze Stali oraz Resovii, a także żużlowcy 7r Stolaro Stali (Texom Stal) musieli wielokrotnie korzystać z gościnności innych klubów. Renowacjom od lat towarzyszyły liczne opóźnienia. W zeszłym roku chociażby były problemy związane z budową monitoringu. Prace ostatecznie zakończyły się w maju 2021 r. na co nalegał sam prezydent Rzeszowa.

Co się zmieniło na boisku przy Hetmańskiej

Wieloletnie modernizacje przyczyniły się m.in. do: przebudowy boiska głównego, instalacji systemu podgrzewanej murawy i systemu drenażu, budowę masztów oświetleniowych, montaż opraw oświetleniowych, wykonanie oświetlenia parku maszyn pawilonu żużlowego, ułożenie nowej nawierzchni z trawy naturalnej na boisku treningowym czy przebudowę toru żużlowego.

Stal Rzeszów w Ekstraklasie

Popularne „Żurawie” spędziły w sumie jedenaście sezonów w najwyższej klasie rozgrywkowej. W latach 1962 – 1972 oraz sezonie 1975/1976 Stal rozegrała w sumie 290 ligowych meczów, w których odniosła 79 zwycięstw, 97-krotnie dzieliła się punktami z rywalami oraz poniosła 114 porażek. Bilans bramkowy wynosi: 297-377.

Puchar Polski

Największym sukcesem ZKS Stal Rzeszów jest zdobycie Pucharu Polski w sezonie 1974/1975. „Biało-Niebiescy” w wymienionej kampanii pokonali kolejno: Kolejarz Prokocim, Szombierki Bytom, ROW Rybnik, Stal Mielec i Pogoń Szczecin. W decydującym starciu rzeszowianie zmierzyli się z drugim zespołem ROW-u Rybnik. Do wyłonienia zwycięzcy potrzebne były rzuty karne, gdyż po 120 minutach gry utrzymywał się bezbramkowy remis. „Jedenastki” lepiej wykonywali piłkarze z Hetmańskiej pokonując rybniczan 3:2. To jedyne trofeum w historii „Żurawi”.

Resovia – lokalny rywal

Lokalnym rywalem Stali jest Resovia, aktualnie grająca poziom wyżej, gdyż w Fortunie 1. lidze. Pierwszy derbowy pojedynek odbył się w 1945 r. W nim lepsi byli „Biało-Czerwoni”, którzy pokonali ówczesny OM TUR PZL Rzeszów. W sumie obie ekipy mierzyły się ze sobą 130 razy* (uwzględniając również spotkania towarzyskie i sparingowe). Bilans lepszy jest dla Resovii, która odniosła 59 zwycięstw. Stal była lepsza w 45 meczach, natomiast 26-krotnie odnotowano remis.

*Stan na lipiec 2020

Stal Rzeszów – żużel

Sekcja żużlowa została założona w 1951 r. W przeciwieństwie do piłkarzy, żużlowcy Stali sięgali w przeszłości po mistrzostwo Polski (sezony 1960 i 1961). Ponadto trzykrotnie w sezonach 1994, 1995 i 2006 drużyna zdobywała również młodzieżowe mistrzostwo kraju. W ostatnich latach drużyna ta miała dużo problemów w związku z czym w 2019 założono zespół pod nowym szyldem 7R Stolaro Stal Rzeszów, który w najbliższej kampanii będzie startować w II. lidze (trzeci poziom rozgrywek).

Ciekawostki

  • Stal Rzeszów raz reprezentował Polskę w europejskich pucharach. „Biało-Niebiescy” w sezonie 1975/1976 grali w rozgrywkach Pucharu Zdobywców Pucharów, gdzie w pierwszej rundzie uporali się z norweskim Skeid Fotball, jednak kolejna przeszkoda w postaci walijskiego Wrexham okazała się za silna, gdyż polski zespół przegrał w dwumeczu 1:3.
  • Czterech zawodników Stali Rzeszów (w momencie gry dla tej drużyny) dostąpiło zaszczytu założenia reprezentacyjnej koszulki. Byli to Jan Domarski (2 występy, 0 goli), Marian Kozerski (8 występów, 2 gole), Marian Ostafiński (3 występy, 0 goli) oraz Stanisław Majcher (3 występy, 6 puszczonych goli).
  • Żużlowcy Stali jeździli w najwyższej klasie rozgrywkowej w 34 sezonach. Ostatni raz w 2015 r.
  • W przeszłości rzeszowskie derby były rozgrywane częściej, bowiem w ich skład zaliczano takie ekipy jak: Spójnia Rzeszów, Walter (Gwardia) Rzeszów czy Zelmer Rzeszów.
  • Rekordową frekwencję przy Hetmańskiej odnotowano 19 sierpnia 1970 r. i 2 marca 1975 r. W pierwszym przypadku rywalem „Żurawi” była Stal Mielec natomiast drugi pojedynek to starcie w ramach półfinału Pucharu Polski, który ostatecznie trafił wówczas do Rzeszowa. Na obu meczach zasiadło w sumie 30 tys. widzów.

Obecna sytuacja

Najbardziej utytułowanym klubem z Rzeszowa jest siatkarskie Asseco Resovia, które w przeszłości siedmiokrotnie zostawało mistrzem Polski oraz dotarło do finału Ligi Mistrzów. Zespołom klubowym i żużlowym takie sukcesy pozostają w sferze marzeń, aczkolwiek wyniki osiągane w rundzie jesiennej przez Stal w II. lidze oraz przyzwoita gra Resovii w I. lidze dają wiarę kibicom z Podkarpacia na lepszą przyszłość. W odwodzie pozostają jeszcze żużlowcy, którzy pod nową nazwą będą celować w awans o klasę wyżej do eWinner 1. ligi (drugi poziom rozgrywek). Stadion Stali Rzeszów gotowy więc czas na sportowe sukcesy.

Fot. główne Polklinik via Wikipedia, CC 3.0

Karol Kwiatkowski

Piłka nożna fascynuje go od najmłodszych lat. Kibicuje Juventusowi, ale lubi też oglądać piłkę hiszpańską. Trenuje młodzież w amatorskim klubie piłkarskim, na co dzień pracuje jako programista.

Leave A Reply