Aktywność fizyczna to podstawa dobrego samopoczucia, lepszej kondycji i zdrowia. Wśród ulubionych form ćwiczeń znalazły się jogging, pływanie, jazda na rowerze. Jakie mięśnie pracują podczas wysiłku i jak rower pomaga wyrzeźbić sylwetkę? Przeczytaj!

Nie od dziś wiadomo, że ruch pomaga zachować zdrowie i młodość. Lekarze alarmują, iż siedzący i bierny tryb życia, a także nieodpowiednia dieta prowadzą często do rozwoju chorób takich jak cukrzyca, i nadciśnienie czy schorzeń układu naczyniowo-sercowego. Jednym ze sposobów zapobiegania poważnym konsekwencjom jest jazda na rowerze. Jakie mięśnie pracują podczas przejażdżek? To aktywność, która jest traktowana nie tylko jako sport. To także sposób na spędzanie wolnego czasu! Co więcej, jeździć na rowerze może każdy. Przekonaj się, jakie są efekty takiej jazdy!

Jazda na rowerze. Jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze?

Wiele osób kojarzy jazdę na rowerze z aktywnością, która pozwala wyrzeźbić mięśnie nóg. Oczywiście, to prawda, jednak w czasie tej aktywności zmuszasz do pracy również inne grupy mięśni i partie ciała. Co można zyskać dzięki jeździe na rowerze? Jakie mięśnie pracują? To intensywny wysiłek również dla mięśni pośladków, mięśni brzucha, ramion i pleców. Jazda na rowerze wzmacnia odporność, pomaga rzeźbić sylwetkę i zrzucić nadprogramowe kilogramy, dzięki czemu jest również polecana na odchudzanie.

Jaki sprzęt możesz wybrać?

Jeśli chcesz, aby jazda na rowerze przyniosła efekty, pamiętaj o regularnych treningach. Nie osiągniesz sukcesu, jeśli wsiądziesz na rower raz w tygodniu – minimum to trzy treningi trwające przynajmniej godzinę. Aby skutecznie trenować, potrzebujesz dobry sprzęt. Może to być rower trekkingowy męski i damski, rower górski, szosowy – wszystko zależy od tego, gdzie będziesz jeździć, czy zaczynasz swoją przygodę i czy masz już jakieś doświadczenie. W domu możesz wykorzystać rower stacjonarny.

Jak jazda na rowerze wpływa na sylwetkę i kondycję?

Jazda rowerem wpływa pozytywnie na całe ciało i organizm. Pomaga spalać kalorie, a także pozwala zrzucać zbędne kilogramy, normalizować poziom cukru we krwi, zbić cholesterol. Regularne treningi na rowerze zwiększają wydolność organizmu, układu oddechowego i krążenia. Trening rowerowy angażuje głównie mięśnie nóg. Co wzmocnisz podczas jazdy na rowerze? Jakie mięśnie pracują? Przede wszystkim:

  • dwugłowy i czworogłowy uda;
  • mięśnie łydek;
  • piszczelowy przedni;
  • mięśnie kulszowo-goleniowe.

Warto jednak podkreślić, że także pozostałe partie mięśni także podejmują intensywny wysiłek. Najlepszym sposobem na uzyskanie efektów jest zmienianie tempa jazdy.

Jakie partie działa można wzmocnić?

Regularna jazda na rowerze umożliwia wytrenowanie i wyrzeźbienie nóg, wpływa korzystnie na pośladki, podnosząc je i ujędrniając. Zmusza do aktywności mięśnie grzbietu i brzucha oraz mięsień piersiowy większy. Oznacza to, że całe ciało pracuje, a ty modelujesz swoją sylwetkę. Wysiłek powoduje intensywniejszą pracę przepony, co z kolei wpływa na zwiększenie objętości klatki piersiowej. Po treningu jesteś dotleniony i na pewno zmęczony.

Jazda na rowerze a samopoczucie

Jazda na rowerze wzmacnia ciało, a jednocześnie pozytywnie wpływa na samopoczucie. Podczas wysiłku zwiększa się wydzielanie endorfin, hormonu szczęścia, co sprawia, że osoby uprawiające sport, regularnie trenujące czują się lepiej, skuteczniej radzą sobie ze stresem. Co więcej, jazda na rowerze jest sposobem na miłe spędzenie wolnego czasu.

Wiesz już, jak wiele można zyskać dzięki jeździe na rowerze, jakie mięśnie pracują w czasie tej aktywności i jak da się je wzmocnić. Pamiętaj jednak, aby do treningu odpowiednio się przygotować – wybierz stosowny strój i zabierz ze sobą butelkę wody. Jeśli dopiero zaczynasz, stopniuj wysiłek i powoli pracuj nad kondycją.

Zobacz także:

Karol Kwiatkowski

Piłka nożna fascynuje go od najmłodszych lat. Kibicuje Juventusowi, ale lubi też oglądać piłkę hiszpańską. Trenuje młodzież w amatorskim klubie piłkarskim, na co dzień pracuje jako programista.

Leave A Reply