Przewrotka to jedno z najtrudniejszych zagrań w futbolu. Co ciekawe, stosuje się ją zarówno w akcjach ofensywnych – podczas prób zdobycia bramki – jak i obronnych. Są jednak powody, dlaczego piłkarze decydują się na użycie tej techniki tak rzadko.

Cristiano Ronaldo, Zlatan Ibrahimović, Robert Lewandowski czy Arkadiusz Milik… Wszyscy oni strzelili piękne bramki z przewrotki. Oczywiście piłkarzy, którzy dokonali podobnego osiągnięcia, jest więcej, ale lista wcale nie jest aż tak długa. Wszystko dlatego, że to zagranie bardzo trudne technicznie, które jednocześnie wymaga dużej sprawności i sporej dozy szczęścia. Przewrotka to zagranie kojarzone z futbolem w wydaniu ofensywnym, ale to technika, która przydaje się również w obronie.

Przewrotka – jak wykonać to widowiskowe zagranie?

Zagranie to polega na uderzeniu piłki nogą przez zawodnika, który znajduje się w powietrzu. Będąc w fazie wyskoku, musi on ustawić ciało niemalże równolegle do podłoża i z nogą (lub obiema nogami) znajdującą się nad tułowiem. Co ważne, przewrotka możliwa jest do wykonania jedynie przez piłkarza, który w momencie podjęcia próby znajduje się tyłem do kierunku gry. Uderzenie może być wykonane bezpośrednio po wysokim podaniu od partnera z drużyny, ale również po samodzielnym podbiciu piłki przez zawodnika, który chce wykonać przewrotkę. Futbolówka musi być wówczas na tyle wysoko, żeby był on w stanie wykonać wyskok i wymach nogą w powietrzu. Nie raz piłkarze skarżą się, iż nie są w stanie tego wykonać, gdyż łapie ich ból biodra promieniujący na nogę. Warto wtedy udać się do lekarza lub fizjoterapeuty.

Zagranie ofensywne

Jeśli chodzi o przewrotki, to pamięta się tak naprawdę tylko o tych, po których padły piękne gole. To jedno z zagrań ofensywnych, które wykorzystywane jest przez świetnie wyszkolonych zawodników. Dobrze wykonane jest o tyle skuteczne, że piłkarz atakujący może być odwrócony tyłem do bramki, więc jest – przynajmniej w teorii – w pozycji, w której nie może zagrozić bramkarzowi. Obrońcy wówczas mogą pozwolić sobie na zwolnienie krycia, co ułatwi zadanie piłkarzowi zbierającemu się do strzału z powietrza.

Zagranie defensywne

Również w grze defensywnej obrońcy – i to dość często – decydują się na wykonanie przewrotki. W tym wypadku ma ona na celu jak najszybsze wyekspediowanie futbolówki z okolic pola karnego i jednocześnie zażegnanie niebezpieczeństwa. Przewrotkę wykonują wówczas zawodnicy, którzy skierowani są twarzą do własnej bramki, a którzy w momencie podjęcia próby wybicia piłki wspomnianą techniką są naciskani przez napastnika.

Zagrożenia

Przewrotka to zagranie trudne techniczne, które źle wykonane może przynieść więcej szkód, niż pożytku. Przede wszystkim fatalna w skutkach jest pomyłka ze strony obrońcy, który w ten sposób próbuje wybić piłkę z własnego pola karnego. Albo może ona wpaść pod nogi przeciwnika, albo może on przypadkowo dopuścić się faulu. To właśnie ewentualne przewinienie jest największym problemem w przypadku przewrotek. Zawodnik musi wyrzucić nogi wysoko w powietrze, co sprawia, że może przypadkowo kopnąć jednego z przeciwników. Wówczas sędzia nie ma wyboru – odgwizduje faul.

Popularność w piłce nożnej plażowej

Warto wspomnieć, że jest jeszcze jeden sport, w którym przewrotki są zagraniem nie tylko popularnym, ale wręcz pożądanym. Chodzi o piłkę nożną plażową, w której tego typu zagrania stosuje się w każdej niemalże sytuacji – czy to w obronie, czy w ataku. Zawodnicy są tam świetnie wyszkoleni technicznie, a takie zagrania traktują jako formę rozegrania czy zmylenia przeciwnika.

Niezależnie od meczu i jego minuty, przewrotki nie są pierwszym wyborem zarówno napastników, jak i obrońców. Ci pierwsi muszą mieć odpowiednie okoliczności do tego, żeby oddać tak trudny strzał. Drudzy natomiast wykonują takie zagranie tylko w ostateczności, gdy nie są w stanie inaczej poradzić sobie z atakującym przeciwnikiem. Nie ma wątpliwości co do jednego – przewrotka to zagranie, które jest niezwykle efektowne, a zdobywane w ten sposób gole wpisują się złotymi zgłoskami do kart historii futbolu. Oby przyszłość przyniosła nam jeszcze więcej równie wspaniałych bramek.

Zobacz także:

Karol Kwiatkowski

Piłka nożna fascynuje go od najmłodszych lat. Kibicuje Juventusowi, ale lubi też oglądać piłkę hiszpańską. Trenuje młodzież w amatorskim klubie piłkarskim, na co dzień pracuje jako programista.

Leave A Reply