Pole karne jest specjalnie wyznaczonym obszarem na boisku piłkarskim. Po jednym takim polu znajduje się na obu połowach. Czemu ten prostokątny fragment został specjalnie wyróżniony? O tym dowiesz się z poniższego artykułu.

Pole karne to newralgiczne miejsce na boisku do piłki nożnej. Co ciekawe, na wyznaczonych liniami obszarach obowiązują nieco inne przepisy niż na pozostałych strefach pola gry. Związane jest to z aktywnością bramkarza, a także przewinieniami, które karane są rzutami karnymi lub wolnymi pośrednimi. Zachowanie obrońców w obrębie pola karnego jest szczególnie monitorowane przez sędziego, który wypatruje zagrań ręką lub fauli w czasie meczu.

Pole karne – wymiary i cechy charakterystyczne

Wyznaczone białymi liniami pole karne to obszar, w którym bramkarz może dotykać piłki rękoma. Wytycza się je dwiema liniami, które znajdują się pod kątem prostym do linii bramkowej, a które znajdują się w odległości 16,5 m od wewnętrznej strony każdego słupka bramki. Rozciągają się one w stronę pola gry na odległość 16,4592 m, a ich końce połączone są linią równoległą, znajdują się naprzeciw linii bramkowej. Linie wyznaczające pole karne również stanowią jego powierzchnię.

Pole bramkowe

Wewnątrz pola karnego znajduje się jeszcze jeden prostokąt, który tym razem znajduje się dużo bliżej, bo na piątym metrze od bramki. Z tego obszaru bramkarz w świetle przepisów ma wznawiać grę nogą po tym, jak w czasie akcji wyszła ona za linię bramkową (po zagraniu przeciwnika). Jednocześnie w wyznaczonym obszarze pola karnego golkiper jest szczególnie chroniony – wszystkie, nawet najdrobniejsze przewinienia na bramkarzu, sędzia ma obowiązek odgwizdywać jako faul.

Przepisy piłkarskie dotyczące pola karnego

W polu karnym obowiązują nieco inne przepisy niż na pozostałej części boiska. Wiąże się to z zachowaniem bramkarza, ale również stałymi fragmentami gry.

Bramkarz

Jak już zostało wspomniane, golkiper w polu podbramkowym jest szczególnie chroniony przez przepisy. Jednocześnie na całym polu karnym ma on możliwość łapania piłki w ręce. Warto jednak dodać, że nie może chwycić futbolówki w momencie, gdy otrzymuje podanie od zawodnika ze swojej drużyny. Wówczas może używać tylko nóg.

Przewinienie w polu karnym

Faule w polu karnym skutkują stałym fragmentem gry w postaci rzutu karnego. Oczywiście mowa o sytuacji, gdy zawodnika atakującego fauluje zawodnik drużyny broniącej. W odwrotnej sytuacji sędzia nakazuje wykonanie rzutu wolnego z obrębu pola karnego. Możliwe są również rzuty wolne pośrednie z obrębu tak zwanej „szesnastki”. Najczęściej dyktuje się je, gdy bramkarz złamie przepisy:

  • będzie trzymał piłkę w rękach dłużej niż 6 sekund;
  • dotknie piłki ręką po tym, jak wcześniej ją wypuścił, a nie dotknął jej w tym czasie żaden inny zawodnik;
  • złapie piłkę po podaniu swojego kolegi z drużyny.

Piłka nożna to sport kontaktowy, a pole karne jest miejscem, gdzie ewentualne faule są szczególnie dotkliwie karane. Rzut karny to statystycznie najlepsza okazja do strzelenia gola w piłce nożnej. Jednocześnie to obszar, w którym szczególnie ważne jest zachowanie bramkarza. Jego mobilność oraz pewność siebie mogą ukrócić ofensywne zapędy wielu drużyn.

Zobacz także:

Karol Kwiatkowski

Piłka nożna fascynuje go od najmłodszych lat. Kibicuje Juventusowi, ale lubi też oglądać piłkę hiszpańską. Trenuje młodzież w amatorskim klubie piłkarskim, na co dzień pracuje jako programista.

Leave A Reply