Właściciel każdego klubu, podobnie jak sami piłkarze oraz kibice, mają zwykle jedno marzenie… Jakie? Aby w klubowej gablocie pojawiły się wszystkie najważniejsze trofea za dany sezon, czyli tak zwana potrójna korona. Kto ją zdobył? Sprawdź!

Zdobycie trzech trofeów w jednym sezonie to ogromne osiągnięcie, które udało się niewielu. Potrójna korona, bo tak się je nazywa, wciąż pozostaje marzeniem nawet największych klubów, które – choć niekiedy były blisko – ostatecznie tego zaszczytu nie dostąpiły. W poniższym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze zagadnienia związane z tym popularnym w piłce nożnej terminem.

Potrójna korona w piłce nożnej – znaczenie terminu

Czym dokładnie jest potrójna korona? Oznacza ona zdobycie trzech tytułów mistrzowskich przez zespół w czasie jednego sezonu. Najczęściej mowa o wygraniu w najwyższej klasie rozgrywkowej w lidze, sięgnięcie po krajowy puchar (w tym wypadku już mówi się o dublecie), a w końcu zdobycie pucharu międzynarodowego (w Europie – Ligi Mistrzów lub Ligi Europy). Co prawda nie we wszystkich krajach struktura rozgrywek wygląda jednakowo, ale ogólne założenie dotyczące potrójnej korony wygląda tak, jak zostało podane wcześniej.

Potrójna korona a ranga rozgrywek

Warto wspomnieć, że do założeń tego osiągnięcia nie wchodzą trofea, do których zdobycia potrzeba zaledwie kilku (na przykład Klubowe Mistrzostwa Świata) lub jednego meczu (superpuchary). Puryści nie są nawet do końca pewni, czy powinno się do potrójnej korony kwalifikować inne rozgrywki kontynentalne niż te najważniejsze (Liga Mistrzów). Przyjmuje się ostatecznie, że wygranie tych mniej prestiżowych (Liga Europy, Liga Konferencji Europy) również należy brać pod uwagę.

Czym jest krajowa potrójna korona?

W świecie piłkarskim obowiązuje również termin „krajowa potrójna korona”. Dotyczy on sytuacji, w której jeden klub wygrywa swoją ligę, krajowy puchar, a także – jeśli takowe rozgrywki są przez jego federację organizowane – puchar ligi. Problem polega jednak na tym, że w wielu krajach drugie rozgrywki pucharowe nie są w ogóle rozgrywane, więc możemy tutaj mówić bardziej o tytule honorowym.

Nie tylko FC Barcelona. Zespoły, którym udało się zdobyć potrójną koronę

Po potrójną koronę na przestrzeni ostatnich dekad sięgało kilkanaście klubów w całego świata – szczególnie dużo w konferencjach afrykańskiej oraz Oceanii, ale również w europejskiej.

  1. Najbardziej znanym zdobywcą trzech trofeów jest FC Barcelona, która dokonała tego dwukrotnie, w sezonach 2008–09 oraz 2014–15.
  2. W latach 60., 70. i 80. XX wieku po trzy trofea sięgnęły szkocki Celtic, dwie holenderskie drużyny – Ajax oraz PSV i w końcu angielski Manchester United.
  3. Nie można zapomnieć o Bayernie Monachium, który również dwukrotnie zdobył potrójną koronę (tę bardziej prestiżową, czyli z triumfem w Lidze Mistrzów), a ostatni raz dokonał tego w sezonie 2019–20, wygrywając wielki finał z Paris Saint-Germain.

Warto wspomnieć również o zespołach, które zdobyły trzy trofea w jednym sezonie, ale tym międzynarodowym nie była Liga Mistrzów, a Liga Europy (wcześniej Puchar UEFA). Do tej pory dokonało tego pięć zespołów, a ostatnim jest rosyjskie CSKA Moskwa (w 2005 roku).

Zdobycie potrójnej korony to bez wątpienia prestiż, choć samo pojęcie zostało stworzone raczej z myślą o kibicach, ponieważ zespoły nie otrzymują za ten wyczyn dodatkowych nagród. Na pewno jednak zyskują międzynarodową sławę i zostają wpisane złotymi zgłoskami do kart historii futbolu, a to już całkiem dużo. Żadna polska drużyna niestety nie zdołała zdobyć trzech trofeów w jednym sezonie. Wydaje się, że na to zaszczytne miejsce w historii piłki klubowej kibice będą musieli jeszcze poczekać…

Zobacz także:

Karol Kwiatkowski

Piłka nożna fascynuje go od najmłodszych lat. Kibicuje Juventusowi, ale lubi też oglądać piłkę hiszpańską. Trenuje młodzież w amatorskim klubie piłkarskim, na co dzień pracuje jako programista.

Leave A Reply