Stadion Arki Gdynia mieści się obecnie przy ul. Olimpijskiej 5/9. To tam swoje mecze rozgrywają popularni „Żółto-Niebiescy”. Nasz materiał przybliży historię tego miejsca. Wspomnimy również o dawnym obiekcie zlokalizowanym przy Ejsmonda 1. Wejdź i przeczytaj.

Po zajęciu 14. miejsca w sezonie 2019/2020 na ekstraklasowych boiskach pomorski klub gra obecnie w drugiej klasie rozgrywkowej. Mimo tego w rozgrywkach tuż po spadku „Arkowcy” grali w finale Pucharu Polski (przegrali ostatecznie z Rakowem Częstochowa 1-2). Gdyński zespół w ostatnich latach pokazał, że lubi te rozgrywki. Grał w finale w 2018, a rok wcześniej powtórzył wyczyn z 1979 r., sięgając po trofeum. To pokazuje, mowa o zasłużonej drużynie, która odcisnęła piętno w krajowym futbolu. Stadion Arki Gdynia zasługuje na Ekstraklasę, a nic nie pozwoli lepiej poznać klubu, niż historia jego domu. Sprawdź, jak prezentuje się ta arena i poznaj również dawny obiekt klubu znad Bałtyku!

Stadion Arki Gdynia – obiekt przy Ejsmonda 1

Na początek wspomnimy o dawnym boisku przy ulicy Ejsmonda 1. W 1929 r. założono klub MZKS Arka, który kontynuuje tradycje sportowe rozpoczęte przez stowarzyszenia K.S. Gdynia, K.S. Kotwica czy RKS Arka. Już w 1930 roku rozpoczęto budowę areny. Obiekt został oddany do użytku 10 lipca 1932 r. Był wyposażony w murawę o wymiarach 110 x 70 metrów, a trybuny mogły pomieścić 2 tys. kibiców. Sam kompleks można śmiało uznać za wielofunkcyjny. Oprócz boiska piłkarskiego znajdowały się tam bieżnie lekkoatletyczne i korty tenisowe.

Piłkarze Arki zmuszeni do wyprowadzki

Arka Gdynia była właścicielem stadionu do 1993 r., gdy klub z powodu problemów finansowych był zmuszony oddać prawa w ręce miasta. Gdyńscy piłkarze nadal jednak mogli użytkować boisko na zasadzie dzierżawy. Tak było przez siedem kolejnych lat. W 2000 r. ogłoszono przetarg, na mocy którego z obiektu korzystała tenisowa sekcja klubu. Ostatni mecz piłki nożnej przy ul. Ejsmonda, który mogli zobaczyć kibice, odbył się 11 listopada 2000 r. Dwanaście lat po tych wydarzeniach miało miejsce pierwsze spotkanie pokoleń kibiców Arki Gdynia na tzw. Górce.

Stadion Miejski w Gdyni

Na początku XXI wieku klub Arka Gdynia przeprowadził się na Stadion Miejski, z którego korzystali także piłkarze lokalnego rywala – Bałtyku. Obiekt był budowany w latach 1937-1938, a w przeszłości gościł m.in. rozgrywki nieistniejącego już Pucharu Intertoto. 21 sierpnia 1991 r. na stadionie GOSIR wystąpiła także reprezentacja Polski, która w meczu towarzyskim pokonała Szwecję 2:0 po golach Wojciecha Kowalczyka i Mirosława Trzeciaka. Co ciekawe, jest to ostatnie w historii zwycięstwo naszej kadry nad ekipą „Trzech Koron”. Pod koniec 2009 r. przeprowadzono pierwsze prace rozbiórkowe pod budowę nowego stadionu.

Nowy stadion Arki Gdynia

Budowa kompleksu rozpoczęła się w grudniu 2009 r., a jego inauguracja nastąpiła 19 lutego 2011 r. wraz z meczem Arki z Beroe Stara Zagora. Rywal nie został wybrany przypadkowo, ponieważ to jedyny przeciwnik, z którym w XX wieku Arka zmierzyła się w ramach europejskich pucharów. W 1979 r. w I rundzie Pucharu Zdobywców Pucharów Bułgarzy wyeliminowali polski zespół, co nastąpiło w kontrowersyjnych okolicznościach. 32 lata po tym spotkaniu obie ekipy rywalizowały ze sobą ponownie. Tym razem w towarzyskiej potyczce padł remis 1:1, a wyrównującą bramkę w 90. minucie dla gdynian zdobył Emil Noll.

Stadion Arki Gdynia – podstawowe informacje

Projektantem obiektu zostało Studio Projektowe SPAK, natomiast jego wykonawcą było przedsiębiorstwo Budimex-Dromex. Boisko ma podgrzewaną murawę o wymiarach 105 m x 68 m oraz oświetlenie 2000 luksów. Mecze ligowe czy pucharowe (i nie tylko) może obserwować na trybunach 15139 widzów. Obiekt spełnia wymogi III Kategorii UEFA i można dostosować go do najwyższej IV Kategorii. Kompleks jest wyposażony również w 220 kamer monitorujących i 160 głośników. Koszt inwestycji wyniósł 78,4 mln zł. Właścicielem areny jest miasto Gdynia, a zarządza nim Gdyńskie Centrum Sportu (dawny GOSiR).

Inne przedsięwzięcia na gdyńskim obiekcie

Gdyński stadion był jedną z aren piłkarskich Mistrzostw Europy U-21 w 2017 r. Na murawie stadionu Atki rozegrano wówczas trzy mecze fazy grupowej turnieju. Dwa lata później ul. Olimpijska gościła Mistrzostwa Świata U-20. Na stadionie odbyło się aż dziesięć spotkań. Sześć z nich rozegrano w ramach fazy grupowej, natomiast kolejne cztery w:

  • 1/8 finału;
  • ćwierćfinale;
  • półfinale;
  • starciu o trzecie miejsce.

Ponadto, na czas Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie z boiska korzystali reprezentanci Irlandii.

Stadion Arki Gdynia bez wątpienia jest na poziomie ekstraklasowym, jeśli chodzi o wygląd i warunki. Choć na powrót do najwyższej klasy rozgrywkowej klub z Pomorza może jeszcze poczekać, to arena pozwala kibicom naprawdę komfortowo oglądać widowiska pierwszoligowe i pucharowe.

Fot. główne: Agnieszka Augustyn via Flickr, CC BY-SA 2.0

Zobacz także:

Karol Kwiatkowski

Piłka nożna fascynuje go od najmłodszych lat. Kibicuje Juventusowi, ale lubi też oglądać piłkę hiszpańską. Trenuje młodzież w amatorskim klubie piłkarskim, na co dzień pracuje jako programista.

Leave A Reply