Stadion ŁKS przy al. Unii Lubelskiej 2 w Łodzi to nowy dom dwukrotnego mistrza Polski. Do 2015 r. Łódzki Klub Sportowy grywał na starym boisku zlokalizowanym obok aktualnej areny ŁKS. Oto historia dawnego i obecnego boiska łódzkiego zespołu.
Derby Łodzi na stałe zapisały się na kartach polskiej piłki ligowej. Obecnie pojedynki pomiędzy Widzewem a ŁKS-em rozgrywane są w 1. lidze, ale niewątpliwie oba zespoły mają aspiracje do powrotu do ekstraklasy. Dziś zajmiemy się mistrzem Polski z 1958 i 1998 roku, który przed kilkoma laty opuścił stary obiekt i chce z przytupem wrócić do najwyższej klasy rozgrywkowej. Taki scenariusz jest mile widziany tym bardziej, że ŁKS-owi polski futbol wiele zawdzięcza. Piłkarze grający w przeszłości dla „Rycerzy Wiosny” na stadionie ŁKS-u stanowili nieraz o sile naszej reprezentacji, o czym też wspomnimy. Oto historia wyjątkowego obiektu i wyjątkowej drużyny.
Stadion ŁKS Łódź – historia
W przeszłości łódzki zespół grał przy ulicy Srebrzyńskiej. I wojna światowa przyczyniła się jednak do likwidacji obiektu, a klub przez pewien czas nie miał swojego boiska. Sytuacja zmieniła się w połowie lat 20. XX wieku. Już w następnej dekadzie doszły kolejne krzesełka, zamontowano zegar „Omega”, a w 1935 r. powstała nowa trybuna (wraz z zadaszeniem) na 1800 osób.
Powojenna pojemność trybun
Niestety, obiekt mocno ucierpiał podczas II wojny światowej, a liczba miejsc spadła do 3000. W 1951 r. rozpoczęły się prace modernizacyjne. W latach 60. XX wieku doszło do rozbudowy, dzięki czemu widowiska sportowe mogło podziwiać ponad 10 tys. widzów, a w szczytowym momencie frekwencja na stadionie ŁKS przekraczała nawet 40 tysięcy. Ponadto, pod jedną z trybun znajdowała się nawet hala sportowa. Następnie zwiększono natężenie oświetlenia, jednak był to powoli łabędzi śpiew tego obiektu. Z czasem zaprzestano inwestycji, co sprawiło, że stał się zwyczajnie przestarzały.
Budowa stadionu przy al. Unii Lubelskiej
W 2013 r. rozpoczęła się rozbiórka wysłużonej areny. Nieopodal rozpoczęto budowę stadionu miejskiego przy al. Unii Lubelskiej 2. Wykonawcą nowego obiektu łódzkiego zespołu została firma Mirbud. W 2015 r. piłkarze ŁKS zadebiutowali na nowej murawie. Na placu budowy zakończono montaż stelażu dachu. Później zdecydowano o wyglądzie krzesełek na stadionie. Postanowiono, że siedziska w barwie czerwonej i białej ozdobi napis ŁKS Łódź.
Kiedy zakończy się montaż krzesełek i stadion miejski będzie gotowy?
W 2017 r. prezydent Łodzi Hanna Zdanowska ogłosiła przetarg na budowę trzech brakujących trybun, które miały zostać wybudowane rok później. W tym samym roku rządząca Łodzią powołała Komitet Sterujący ds. realizacji Projektu oraz Zespół ds. realizacji Projektu. Przewodniczącym Komitetu Sterującego został Tomasz Salski. W czerwcu 2021 r. obiekt otrzymał nową nazwę i od tego czasu nosi imię Władysława Króla, byłego piłkarza i trenera ŁKS-u. To właśnie pod jego wodzą drużyna z Łodzi sięgnęła po pierwsze mistrzostwo i Puchar Polski. Mimo długoletnich prac obiekt nie został w pełni ukończony. Jeszcze w drugiej połowie 2021 r. miały miejsce ostatnie ostatnie prace (m.in. montaż krzesełek). Otwarcie całości planowane jest w 2022.
Nowy Stadion Miejski im. Władysława Króla – podstawowe informacje
Pojemność docelowa: 18029;
Wymiary boiska: 105 x 68 m;
Koszt budowy stadionu ŁKS: 94 mln zł (I faza), 129 mln zł (II faza);
Liczba kondygnacji: 5;
Oświetlenie: 2000 luksów;
Czas budowy: 2013-2021.
Mecze reprezentacji Polski w na stadionie ŁKS w Łodzi
Nasza kadra w latach 1924-1983 rozegrała na poprzednim obiekcie Łódzkiego Klubu Sportowego 10 spotkań (wszystkie towarzyskie). Odnieśliśmy 6 zwycięstw, 2 razy zremisowaliśmy, a 2-krotnie zeszliśmy z placu gry pokonani. Bilans bramkowy kadry na stadionie ŁKS-u to 32–17. Oto lista wszystkich rozegranych meczów:
- 29 czerwca 1924 r. Polska – Turcja 2:0 (Balcer, Reyman);
- 15 września 1935 r. Polska – Łotwa 3:3 (Smoczek, Malczyk, Komendo-Borowski – Škincs, Pētersons, Verners);
- 4 lipca 1937 r. Polska – Rumunia 2:4 (Piątek, Matyas – Dobay, Baratky x2, Budola);
- 27 maja 1939 r. Polska – Belgia 3:3 (Wilimowski x2, Wostal – Fievez, Braine, Isemborghs);
- 27 sierpnia 1969 r. Polska – Norwegia 6:1 (Lubański x2, Marx x2, Deyna, Brychczy – Iversen);
- 20 marca 1973 r. Polska – USA 4:0 (Lubański x3, Kasperczak);
- 8 października 1975 r. Polska – Węgry 4:2 (Kmiecik, Kasperczak, Marx x2 – Nagy László, Pusztai László);
- 12 kwietnia 1978 r. Polska – Irlandia 3:0 (Boniek, Deyna, Mazur);
- 18 listopada 1981 r. Polska – Hiszpania 2:3 (Pałasz, Boniek – Ufarte, Alexanko, Alonso);
- 23 marca 1983 r. Polska – Bułgaria 3:1 (Majewski, Dziekanowski, Okoński – Naydenov);
Piłkarze w I reprezentacji Polski z przeszłością w ŁKS
Najpopularniejszym i najbardziej utytułowanym zawodnikiem reprezentacji Polski, który w przeszłości grał na stadionie ŁKS jako ulubieniec kibiców gospodarzy, jest Jan Tomaszewski. Popularny „Tomek” zanotował 63 występy, zdobywając w międzyczasie trzecie miejsce na mundialu w RFN w 1974 r. W kadrze na tamten turniej znajdował się również Mirosław Bulzacki, a brąz przywiózł z hiszpańskich mistrzostw w 1982 r. Marek Dziuba. Wśród innych znanych zawodników grających dla ŁKS i w kadrze Polski byli m.in.: Stanisław Terlecki, Jacek Ziober, Tomasz Wieszczycki (srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich 1992), Tomasz Kłos (uczestnik mundialu 2002), Marek Saganowski (uczestnik Euro 2008), Jarosław Bako, Mirosław Trzeciak, Bohdan Masztaler (uczestnik mundialu 1978) czy Marek Chojnacki.
Jedenastka stulecia, czyli idole stadionu ŁKS
W setną rocznicę istnienia klubu wybrano jedenastkę stulecia. Jacy gracze występujący na stadionie ŁKS-u w jego koszulce zasłużyli na miejsce w podstawowym składzie? Jan Tomaszewski – Marek Dziuba, Henryk Szczepański, Antoni Gałecki, Marek Chojnacki – Tomasz Wieszczycki, Piotr Suski, Władysław Sporek, Jacek Ziober – Stanisław Baran, Jerzy Sadek.
Rezerwowi: Bogusław Wyparło (bramkarz), Tomasz Kłos, Witold Bendkowski, Mirosław Bulzacki, Wawrzyniec Cyl, Mirosław Trzeciak, Stanisław Terlecki.
Trener: Władysław Król
Asystenci: Leszek Jezierski, Paweł Kowalski oraz Ryszard Polak.
Fot. główne: Stadion Miejski w Łodzi via Wikipedia, CC BY-SA 4.0
Zobacz także:
- Stadion Miejski Białystok – terytorium Jagiellonii, które czeka na pierwsze mistrzostwo kraju
- Stadion Widzewa Łódź: historia i rozbudowa obiektu na Piłsudskiego 138
- Stadion Wisły Płock, czyli budowa nowego stadionu przy Łukasiewicza 34
- Stadion Radomiaka Radom – nowy stadion im. Braci Czachorów chce gościć PKO Ekstraklasę
- Stadion GKS Katowice – „Gieksa” czeka na nowe boisko