Close Menu
FutbolicaFutbolica
    What's Hot

    Polska awansuje na Mundial 2026? Jak szanse widzą bukmacherzy?

    28 kwietnia, 2025

    Akcesoria piłkarskie na EURO 2024 – Co warto mieć?

    3 lipca, 2024

    Zawody związane z piłką nożną – nie tylko trener i piłkarz!

    13 czerwca, 2024
    Facebook X (Twitter) Instagram
    • Redakcja
    • Kontakt
    • Reklama
    FutbolicaFutbolica
    • Stadiony
    • Przepisy gry
    • Przydatne informacje
    FutbolicaFutbolica

    Home»Stadiony»Stadion Cracovii im. Józefa Piłsudskiego w Krakowie
    stadion cracovii
    Stadiony

    Stadion Cracovii im. Józefa Piłsudskiego w Krakowie

    Karol KwiatkowskiBy Karol Kwiatkowski19 stycznia, 2022Brak komentarzy6 Mins Read

    Cracovia to klub ekstraklasy, który swoje mecze rozgrywa na boisku znajdującym się na ulicy Józefa Kałuży 1. Oczywiście od tego czasu obiekt przeszedł wiele zmian, wliczając w to budowę całkiem nowego stadionu. Sprawdź, jaką historię ma Stadion Cracovii.

    MKS Cracovia SSA, bo tak brzmi pełna nazwa klubu sportowego, to zespół z Krakowa, który na trwałe zapisał się na kartach historii polskiego futbolu. Kilkukrotny mistrz Polski to jedna z najstarszych drużyn piłkarskich w naszym kraju. Została założona w czerwcu 1906 r., w tym samym roku, co jej największy rywal – klub Wisła. Obecnie popularne „Pasy” rozgrywają swoje domowe spotkania na kompleksie przy ulicy Kałuży, co nie zmienia się od wielu lat. Poznaj bogatą historię stadionu pierwszego w dziejach mistrza Polski.

    Stadion Cracovii: historia klubu

    Spis treści
    1. Stadion Cracovii: historia klubu
    2. Obiekt im. Józefa Piłsudskiego
    3. Budynek przy ulicy Kałuży: czasy po wojnie
    4. Stadion Cracovii w XXI wieku
    5. Nowy stadion klubu sportowego z Krakowa
    6. Stadion Cracovii: podstawowe informacje
    7. Mecze reprezentacji Polski
    8. Blamaże „Biało-Czerwonych”
    9. Derby Krakowa*
    10. Ciekawostki:

    Zanim zespół z Krakowa wprowadził się na stałe na ulicę Kałuży, piłkarze rozgrywali mecze w parku Jordana, na błoniach, na boisku wewnątrz dawnego toru wyścigów konnych oraz na stadionie Zlotowym. Stary budynek powstał w latach 1911-1912 i dysponował m.in. żużlową bieżnią czy drewnianą trybuną, na której mogło zasiąść 500 kibiców. Oczywiście poczynania zawodników mogło obserwować znacznie więcej widzów dzięki wałó ziemnych. Inaugurację nowej murawy uświetnił pojedynek gospodarzy z ekipą Pogoni Lwów, który zakończył się rezultatem 2:2. W 1921 r. z kolei „Pasy” święciły triumf w ligowych rozgrywkach będąc zarazem pierwszym piłkarskim mistrzem Polski.

    Obiekt im. Józefa Piłsudskiego

    Jeszcze w latach 20. XX wieku postanowiono powiększyć pojemność trybun do 11 tysięcy miejsc. Niestety chwilę później w 1925 r. nadeszła powódź, która poważnie uszkodziła budynek. Po tym wydarzeniu dokonano szybkiej modernizacji. Nie dość, że stadion ponownie dobrze się prezentował, to dodatkowo został wyposażony w tor kolarski, nad którym w 1937 r. pojawiło się sztuczne oświetlenie. Tor mierzył 440 metrów długości i 8 metrów szerokości przy nachyleniu 35 stopni na wirażach. W dniu 4 maja 1928 r. boisko zostało nazwane imieniem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Ogólnie stadion kilkukrotnie mocno ucierpiał z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych (m.in. panujących wichur), przez co często trzeba było remontować trybuny czy dach. Później nadszedł czas II wojny światowej. W tym okresie kompleks został przejęty przez niemieckich żołnierzy, by pod koniec działań zbrojnych stać się własnością Armii Czerwonej.

    Budynek przy ulicy Kałuży: czasy po wojnie

    W 1946 r. nastąpiło ponownie otwarcie stadionu, który w grudniu 1963 r. powtórnie ucierpiał na wskutek podpalenia przez nieznanych sprawców. Obiekt kolejny raz musiał zostać odbudowany, a same prace trwały aż do 1967 r. Dwa lata później odnotowano najwyższą frekwencję w dziejach klubu. Dnia 10 września 1969 r. spotkanie pomiędzy Cracovią a Górnikiem Zabrze obserwowało 35 tys. widzów. W tym okresie stadion był nazwany imieniem Edwarda Cetnarowskiego, byłego działacza klubowego. Nazewnictwo zmieniło się w 1991 r., kiedy to patronat nad budynkiem objął ponownie Marszałek Piłsudski.

    Stadion Cracovii w XXI wieku

    W październiku 2000 r. rozpoczęła się przebudowa stadionu. Realizację celu utrudniał jednak zakon sióstr Norbertanek, będący właścicielem terenu. Obie strony po kilku latach doszły do porozumienia. W 2005 r. prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wynegocjował umowę w taki sposób, aby działka należała do miasta, co miało duże znaczenie dla przyszłych inwestycji. Te nadeszły szybciej wraz z awansem Cracovii do ekstraklasy w sezonie 2003/2004. Pozbyto się m.in. toru kolarskiego, zainstalowano podgrzewaną murawę, sztuczne oświetlenie o natężeniu 1400 luksów, dodatkowe plastikowe krzesełka na trybunach oraz zadaszono część widowni.

    Nowy stadion klubu sportowego z Krakowa

    W dniu 10 lipca 2009 r. rozpoczęto rozbiórkę obiektu. Budowa przebiegła bardzo sprawnie i od września 2010 r. stoi stadion, który spełnia wymagania kategorii 3 UEFA, co oznacza, że na murawie mogą być rozgrywane mecze o charakterze międzynarodowym. Do momentu oddania nowego stadionu do użytku piłkarze Cracovii grali swoje spotkania jako gospodarze na stadionie Ludowym w Sosnowcu oraz na stadionie Hutnika w Krakowie.

    Stadion Cracovii: podstawowe informacje

    • pojemność: 15 114 miejsc;
    • projektant: Konsorcjum hiszpańskich i polskich firm firm Estudio Lamela Sp. z o.o, Estudio Lamela S.L., Sener Sp. z o.o. i Sener Ingenieria y Sistemas S.A.;
    • generalny wykonawca: konsorcjum firm niemieckiej Alpine Bau Deutschland AG, austriackiej Alpine Bau GmbH, oraz polskich Alpine Construction Polska Sp. z o.o i KPBP „Budus” S.A.;
    • koszt budowy: 156 895 268,38 zł;
    • oświetlenie: 3000 lux;
    • wymiary placu gry: 105 x 68 m;
    • data budowy: 2009-2010;
    • inauguracja: 25 września 2010 r., mecz Cracovia – Arka Gdynia 2:0;
    • trybuny: zachodnia (od ulicy Kraszewskiego), północna (od ulicy Focha), wschodnia (od ulicy Kałuży) i południowa – trybuna główna (od Drogi Zapleczowej);
    • trasa wycieczki po stadionie: muzeum, strefa VIP, strefa prasowa, szatnia, płyta boiska.

    Mecze reprezentacji Polski

    Stadion Cracovii nie należy do najszczęśliwszych miejsc dla naszej kadry. Pierwsze zwycięstwo „Biało-Czerwoni” odnieśli już na nowym obiekcie 4 czerwca 2013 r. z Liechtensteinem. Mecz zakończył się wynikiem 2:0 po bramkach Artura Sobiecha i Macieja Rybusa. To właśnie wtedy swój ostatni mecz w reprezentacji rozegrał triumfator Ligi Mistrzów z Liverpoolem w 2005 r. – Jerzy Dudek.

    Blamaże „Biało-Czerwonych”

    Poprzednie pięć spotkań miało miejsce jeszcze w latach 20. XX wieku, ale ich wyniki najłagodniej mówiąc, nie napawają dumą. W dniu 14 maja 1922 r. przegraliśmy wynikiem 0:3 z Węgrami. Rok później przegraliśmy 1:2 z Jugosławią (bramkę zdobył wówczas Józef Kałuża). Z kolei 1 listopada zremisowaliśmy 2:2 ze Szwecją dzięki dwóm bramkom zdobytym przez Wawrzyńca Stalińskiego. Równe dwa lat później mierzyliśmy się z tym samym rywalem, jednak tym razem piłkarze „Trzech Koron” wygrali z Polską wynikiem 2:6. W tym samym roku, choć nieco wcześniej, po raz kolejny polska reprezentacja spotkała się z Węgrami. Efekt był ten sam, co podczas debiutanckiego występu, ponieważ znowu zeszliśmy z murawy pokonani, nie strzelając przy tym bramki.

    Derby Krakowa*

    Czym byłaby historia Stadionu Cracovii, gdyby nie sięgająca ponad 110 lat rywalizacja z Wisłą Kraków. W sumie oba zespoły, wliczając w to wszystkie możliwe rozgrywki (również te nieoficjalne), mierzyły się ze sobą 202 razy. Bilans jest bardziej korzystny dla „Białej Gwiazdy”, która odniosła 91 zwycięstw. Cracovia była lepsza 64 razy, natomiast 47-krotnie zanotowano remis. Bilans bramkowy wynosi 323-248 dla Wisły. Będzie on bardziej wyrównany, jeśli uwzględni się wyłącznie oficjalne pojedynki. Takich było 109, z czego 44 boje wygrywał klub z ulicy Reymonta. „Pasy” z boiska zwycięsko schodziły z kolei 37 razy, zaś 28-krotnie dochodziło do podziału punktów. Co ciekawe, brytyjski „Daily Mail” Derby Krakowa umieścił na 13. miejscu w rankingu największych derbów świata.

    *stan na 25 kwietnia 2021 r.

    Ciekawostki:

    • Na stadionie Cracovii odbył się mecz międzypaństwowy w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata 2018 pomiędzy Ukrainą a Kosowem. Lepsi okazali się ci pierwsi, którzy pokonali swoich rywali wynikiem 3:0. Bramki zdobywali wówczas: Artem Kraweć, Andrij Jarmołenko i Rusłan Rotań. Wybór lokalizacji może dziwić, aczkolwiek pojedynek musiał odbyć się na neutralnym terenie, ponieważ oba kraje nie utrzymują ze sobą stosunków dyplomatycznych. Wybór zatem padł na krakowski obiekt.
    • Najpopularniejszym kibicem Cracovii był św. Jan Paweł II. Po jego śmierci na stadionie 5-krotnych mistrzów Polski odbyła się tzw. „msza pojednania” z udziałem także kibiców Wisły. Niestety przyjazne relacje między kibicami obu drużyn nie utrzymały się długo.
    • Pozostając przy klimatach religijnych, na krakowskim stadionie 9 razy były organizowane również kongresy Świadków Jehowy. Co ciekawe, podczas pierwszej wizyty w 1993 r. uczestnicy wydarzenia w zamian za udostępnienie miejsca zobowiązali się do prac remontowych i porządkowych.
    • Stadion był jedną z aren Mistrzostw Europy U-21 2017. Rozegrano na nim trzy spotkania fazy grupowej, jeden półfinał oraz finał turnieju.

    Stadion Cracovii to jeden z ciekawszych obiektów sportowych w Polsce. Przez lata zmieniano jego wygląd i wyposażenie. Dzięki organizacji licznych wydarzeń sportowych, kulturalnych i religijnych stał się jednym z najpopularniejszych budynków tego typu.

    Previous ArticleStadion Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego: późniejszy Jarmark Europa, obecny PGE Narodowy
    Next Article Stadion Górnika Zabrze: od Ernesta Pohla do Łukasza Podolskiego
    Karol Kwiatkowski
    Karol Kwiatkowski

    Piłka nożna fascynuje go od najmłodszych lat. Kibicuje Juventusowi, ale lubi też oglądać piłkę hiszpańską. Trenuje młodzież w amatorskim klubie piłkarskim, na co dzień pracuje jako programista.

    Zobacz także

    Stade de France – jedna z największych atrakcji Paryża

    17 lipca, 2023

    Stadion Legii Warszawa – dom najbardziej utytułowanego klubu w Polsce

    17 maja, 2023

    Stadion Arena Lublin – stadion miejski należący do lubelskiego Motoru

    21 lutego, 2022

    Stadion Stali Rzeszów – Stadion Miejski STAL, czyli dom piłkarzy i żużlowców

    21 lutego, 2022
    Add A Comment
    Leave A Reply Cancel Reply

    Polecane

    Stadion Stali Rzeszów – Stadion Miejski STAL, czyli dom piłkarzy i żużlowców

    21 lutego, 2022

    Stadion Tychy – nowy dom „Królów Śląska”

    2 lutego, 2022

    Sposoby na zabezpieczenie boiska sportowego

    13 maja, 2024

    Pole karne na boisku piłkarskim – wszystkie niezbędne informacje

    19 maja, 2022
    Najnowsze

    Polska awansuje na Mundial 2026? Jak szanse widzą bukmacherzy?

    28 kwietnia, 2025

    Akcesoria piłkarskie na EURO 2024 – Co warto mieć?

    3 lipca, 2024

    Zawody związane z piłką nożną – nie tylko trener i piłkarz!

    13 czerwca, 2024
    Copyright © 2021 Contentation sp. z o.o.
    • Polityka prywatności
    • Regulamin

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.