Stadion Maracana to słynne boisko, na którym dwukrotnie przeprowadzono finał mistrzostw świata w piłce nożnej. Obiekt był kiedyś największym stadionem świata mogącym pomieścić do około 200 tysięcy widzów. Poznaj historię tej areny.
Stadion Maracanã w Rio (Estádio Jornalista Mario Filho) to wyjątkowy obiekt dla Brazylijczyków i dla całej piłki nożnej. Obiekt dwukrotnie gościł mistrzostwa świata, jednak kibice z „kraju kawy” nie najlepiej wspominają te mundiale. W 1950 r. przegrali mecz z Urugwajem, natomiast w 2014 r. gospodarzy zabrakło w decydującym starciu po dużym laniu sprawionym w półfinale przez Niemców. Historia Maracany jest bogata w wyjątkowe wydarzenia. Niestety zwłaszcza dla Brazylii, nie zawsze kończyły się one w pozytywny sposób. O tym wszystkim napisaliśmy w poniższym materiale.
Stadion Maracanã – budowa
Wybudowanie Maracany ma związek z organizacją mistrzostw świata w 1950 r. organizowanych przez Brazylię. Obiekt następnie wykorzystywany był głównie do rozgrywania meczów piłkarskich pomiędzy największym klubami Rio de Janeiro: CR Flamengo, Botafogo, Fluminense FC i CR Vasco da Gama. Budowie stadionu Maracana towarzyszyły spore opóźnienia od samego początku. FIFA by przyspieszyć działania wysłała swojego eksperta z Włoch, co nie okazało się być skutecznym rozwiązaniem. Warto podkreślić, że cały projekt autorstwa m.in. Antônio Dias Carneiro całkowicie został ukończony dopiero w 1965 r.!
Coupe de Monde 1950 – występy reprezentacji Brazylii na Maracanie
Brazylia, jako gospodarz turnieju finałowego mistrzostw świata w 1950 r., inaugurowała turniej starciem z Meksykiem. Gospodarze odnieśli pewne zwycięstwo 4:0 po dwóch golach Ademira oraz trafieniach Jaira i Baltazara. Kolejny mecz na stadionie Maracana to zwycięski pojedynek z Jugosławią 2:0 (Ademir, Zizinho). Następny występ „Canarinhos” to już runda finałowa, którą rozpoczęli od pogromu Szwedów 7:1 i Hiszpanów 6:1. Dwa zwycięstwa i bilans bramkowy 13:2 stawiały Brazylię w roli 100-procentowego faworyta w starciu z Urugwajem.
Pojedynek z Urugwajem
Stadion Maracana gościł decydujące starcie mundialu 1950. Co ciekawe to jedyny przypadek w historii turnieju gdzie nie rozgrywano finału, bowiem w 1950 r. runda finałowa była rozgrywana na zasadzie „każdy z każdym”. O Złotą Nike rywalizowały ekipy Brazylii i Urugwaju. Zdecydowanym faworytem tej batalii byli „Canarinhos”, którym złote medale zaczęto wręczać jeszcze przed pierwszym gwizdkiem arbitra. Na trybunach zasiadło ponoć 199 854 kibiców przekonanych, że zwycięstwo jest przesądzone. Wszystko szło zgodnie z planem do 66. minuty, kiedy to wyrównał Schiaffino.
Maracanazo
Najgorsze jednak nadeszło w 79. minucie. Wynik spotkania na 2:1 dla Urugwaju ustalił Alcides Ghiggia wprawiając w osłupienie całą Brazylię. 16 lipca 1950 r. doszło do największej sensacji w historii futbolu i zbiorowej agonii znaną pod terminem „Maracanazo”. Kibice byli załamani. Odnotowano zamieszki, a nawet kilka przypadków samobójstw. 10-letni wówczas Pele, śledzący relacje w domu, również był zrozpaczony rezultatem spotkania. Chyba sam zainteresowany nie spodziewał się wtedy, że nie tylko spełni marzenia swoich rodaków, ale dokona tego aż trzykrotnie. W 1950, 1962 i 1970 r.
Stadion Maracana w Rio de Janeiro i MŚ 2014
Kraj z Ameryki Południowej w 2014 r. ponownie gościł mundial, którego finał miał ponownie zostać rozegrany na Maracanie, aczkolwiek pojemność stadionu została zmniejszona do 78 838 miejsc do siedzenia. Na boisku w Rio odbyło się w sumie osiem meczów, jednak żaden z nich nie był z udziałem Brazylii. Szansą był finał, zaplanowany właśnie na legendarnym obiekcie, jednak podopieczni Luiza Felipe Scolariego w półfinale ulegli w Belo Horizonte reprezentacji Niemiec aż 1:7!
Mecze Mistrzostw Świata w 2014
- 15 czerwca Argentyna – Bośnia i Hercegowina 2:1 (Kolasinac sam., Messi – Ibisević) – faza grupowa;
- 18 czerwca Hiszpania – Chile 0:2 (Vargas, Aranguiz) – faza grupowa;
- 22 czerwca Belgia – Rosja 1:0 (Origi) – faza grupowa;
- 25 czerwca Ekwador – Francja 0:0 – faza grupowa
- 28 czerwca Kolumbia – Urugwaj 2:0 (Rodriguez x2) – 1/8 finału;
- 4 lipca 2014 Francja – Niemcy 0:1 (Hummels) – ćwierćfinał;
- 13 lipca 2014 Niemcy – Argentyna (Gotze) – finał;
Igrzyska Olimpijskie
Dwa lata później Rio de Janeiro organizowały Igrzyska Olimpijskie. Maracanã uważany za jeden z największych i legendarnych stadionów na świecie, był główną arena podczas ceremonii otwarcia i zamknięcia igrzysk oraz rzecz jasna turnieju piłkarskiego, którzy najlepsi okazali się reprezentanci „Canarinhos”. W finale pokonali oni Niemców po rzutach karnych sięgając dopiero po pierwszy olimpijski złoty medal w piłce nożnej.
Edson Arantes do Nascimento – Rei Pele Stadium. Brazylijczycy mówią „nie” nowej nazwie
„Stadion Króla Pele” – tak miała brzmieć nowa nazwa na cześć brazylijskiego mistrza świata. Pomysł narodził się w marcu 2021 r. Były piłkarz Santosu wielokrotnie występował na stadionie Maracana, świętując tam chociażby zdobycie 1000. bramki w meczu z tamtejszym Vasco da Gama. Ostatecznie nazwisko 80-letniego Pelego nie będzie zdobiło tego wyjątkowego kompleksu. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwili się kibice, a także gubernator stanu Rio de Janeiro Claudio Castro argumentując tym, że piłkarz nie był związany z Rio de Janeiro.
Ciekawostki
- Obiekt nosi nazwisko dziennikarza Mário Rodrigues Filho, który lobbował na rzecz jego budowy w latach 40. XX wieku.
- Inauguracja stadionu miała miejsce 16 czerwca 1950 r. Wówczas to na murawie rywalizowali ze sobą juniorzy zespołów Rio de Janeiro i Sao Paulo. Górą byli goście, a premierowego gola zanotował Didi, późniejszy dwukrotny mistrz świata ze Szwecji w 1958 r. i Chile cztery lata później.
- Kompleks posiada własne muzeum znajdujące się na przeciwko głównego wejścia. Gości wita podobizna Ronaldo, a w wewnątrz znajdziemy mnóstwo pamiątek związanych z najlepszymi piłkarzami z „kraju kawy” oraz liczne sukcesy reprezentacji wliczając w to pięć MŚ.
- Na miejscu znajdziemy także Aleję Gwiazd na wzór tej z Hollwyood. Nieopodal obiektu znajdziemy odciśnięte stopy takich brazylijskich gwiazd jak: Pele, Zico, Garrincha, Edmundo czy Ronaldo.
Podsumowanie
Legendarne boisko zlokalizowane w Rio de Janeiro ma za sobą bogatą, ale również i smutną kartę w historii tamtejszej piłki nożnej. Dla mieszkańców tego kraju arena ta to wręcz świętość i miejsce futbolowego kultu religijnego. Sama Brazylia marzy o szóstym zwycięstwie na zbliżającym się mundialu w Katarze. Na triumf w tym turnieju „Canarinhos” czeka już 20 lat co jest za długim okresem jak na nacje, w której rodzą się największe piłkarskie talenty. Czas pokaże czy Neymar i spółka nawiążą na przełomie listopada i i grudnia br. osiągnięcie z 1958, 1962, 1970, 1994 i 2002 r.
Zobacz także:
- Stadion PSG – Parc des Princes, dom mistrza Francji
- Stadion Wembley – stary i nowy Wembley Stadium, czyli dom reprezentacji Anglii
- Stadion Bayernu Monachium – stadion Allianz Arena, czyli miejsce egzekucji rywali Roberta Lewandowskiego
- Stadion Arena Gdańsk. Mury gdańskiego stadionu sprzyjają hiszpańskim drużynom
- Kiedy i gdzie odbędą się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 2024 roku?