Stadion Miejski Białystok to obiekt należący do tamtejszej Jagiellonii. Boisko na Słonecznej 1 kilka lat temu został wybudowany od nowa dzięki czemu może pomieścić ponad 20 tys. widzów. Poznaj informacje na temat tego kompleksu.
Jagiellonia Białystok to klub, który w przeszłości ocierał się o mistrzostwo Polski, ale ostatecznie nigdy nie udało się mu sięgnąć po prymat w kraju. Zespół od 2014 r. swoje mecze rozgrywa na nowo wybudowanym obiekcie. Na trybunach może zasiąść nawet 22 tys. kibiców, którzy ciągle wierzą i czekają na premierową ligową wiktorię. Dzisiaj jednak bardziej skupimy się na boisku popularnej „Jagi” nie pomijając przy tym poprzedniego boiska tej ekipy.
Poprzedni stadion
Nasz materiał zaczniemy od przybliżenia historii poprzedniego domu Jagiellonii, choć w początkowych latach z kompleksu częściej korzystała lokalna Gwardia. Sam budynek był budowany długo, bowiem ok. dziewięć lat, ale ostatecznie w 1971 r. zostało on oddany do użytku. Mecze Jagiellonii Białystok i nie tylko mogło obserwować 15 tys. widzów, jednak po zaledwie dwóch latach postanowiono zwiększyć pojemność trybun, na których mogło zasiąść dwa razy więcej kibiców co plasowało białostocki stadion w polskiej czołówce.
Obiekt przy ul. Słonecznej 1 staje się własnością miasta
Awans Jagielloni Białystok do ekstraklasy w drugiej połowie lat 80. XX wieku wywoływał olbrzymie zainteresowanie meczami z udziałem tego klubu. Niestety kolejna dekada nie była już taka owocna co znajdowało swoje odzwierciedlenie również w wyglądzie stadionu. Obiekt niszczał, a kolejne renowacje miały miejsce dopiero w 2005 r. Przy dużym udziale władz miasta, do którego należał stadion, przeznaczono 5 mln zł na jego modernizację. Zainstalowano m.in. system podgrzewanej murawy, a ponadto pojawiło się sztuczne oświetlenie o mocy 1200 lx, nowe zaplecze, a także odnowiono trybunę wschodnią.
Nowy Stadion Miejski w Białymstoku
Postępujące remonty i modernizacje przynosiły efekt, ale szybko zrozumiano, że klub potrzebuje zupełnie nowego obiektu. Pierwsze kroki w tym celu zostały poczynione w listopadzie 2008 r. wraz z rozbiórką trybuny głównej i sektora gości. Zakładano, że budowa stadionu potrwa do 2012 r. jednak z powodu opóźnień wynikających m.in. z zatrudnieniem kolejnego konsorcjum, kompleks był gotowy dopiero 9 października 2014 r.
Pierwszy mecz Jagielloni na nowym stadionie
Pierwszy mecz na nowym stadionie „Jaga” rozegrała 18 października 2014 r. przeciwko Pogoni Szczecin. Gospodarze na oczach kompletu publiczności rozgromiła „Portowców” aż 5:0. Inwestycji pochłonęła niemal 290 mln zł, a część środków pochodziła z funduszy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Budynek zajmuje powierzchnię 24,5 tys. m2, gdzie znajduje się nie tylko nowoczesna murawa czy miejsca dla publiczności, ale także bogate zaplecze wliczając w to 16 skyboksów, salę komercyjną dla 200 osób czy zaplecze dla mediów i zawodników.
Stadion Miejski Białystok – podstawowe informacje
Liczba miejsc: 22 372;
Liczba miejsc dla osób niepełnosprawnych: 23 (plus drugie tyle dla ich opiekunów);
Data budowy: 7 czerwice 2010 – 9 października 2014 r.;
Koszt inwestycji: 289,7 mln zł;
Rekordowa frekwencja: 22 394 (Jagiellonia Białystok – Legia Warszawa, 21.05.2017);
Wymiary placu gry: 105 x 68 m;
Oświetlenie: 2000 lx;
Mecze reprezentacji Polski
24 sierpnia 1988 r. doszło do jedynego pojedynku z udziałem pierwszej reprezentacji Polski na białostockiej murawie. Nasza kadra wówczas zmierzyła się z Bułgarią z legendarnym Hristo Stoichkovem w składzie. Późniejszy laureat Złotej Piłki musiał przełknąć gorycz porażki, bowiem goście przegrali z naszą kadrą 3:2, choć do 85. minuty spotkania widniał rezultat 3:0 dla „Biało-Czerwonych” po samobójczym trafieniu Ivanova oraz golach zdobytych przez Furtoka i Rudego. Wymiar porażki zmniejszyli wspomniany Stoichkov oraz Penev, który ustalił wynik tej towarzyskiej potyczki na 3:2.
Jedenastka stulecia Jagiellonii Białystok
W 2020 r. białostocki klub świętował 100-lecie istnienia. Z tego powodu kibice „Żółto-Czerwonych” wybrali jedenastkę stulecia, która przedstawia się w następujący sposób:
Bramkarz: Marian Kelemen
Obrońcy: Jacek Chańko, Andrius Skerla, Ivan Runje, Alexis Norambuena
Pomocnicy: Kamil Grosicki, Rafał Grzyb, Taras Romanczuk, Przemysław Frankowski
Napastnicy: Tomasz Frankowski, Jacek Bayer
Osiągnięcia klubu
Puchar Polski: 2009/2010;
Superpuchar Polski: 2010;
Wicemistrzostwo Polski: 2016/2017, 2017/2018;
Liga Europy: 3. runda eliminacji 2010/2011;
Mistrzostwo Polski juniorów starszych: 1988, 1992, 2004, 2011;
Mistrzostwo Polski juniorów młodszych: 2000, 2018;
Fot. główne: Krisgola via Wikipedia, CC BY-SA 4.0
Zobacz także: