Stadion Radomiaka jest w euforii, bo ekstraklasowy beniaminek notuje świetne rezultaty. Obecnie radomski zespół gra na obiekcie im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, ale aspiracje klubu są wyższe. Potwierdza to budowa nowego stadionu dla Radomiaka. Sprawdź!

RKS Radomiak Radom do niedawna tułał się po niższych klasach rozgrywkowych, by po ponad 36 latach dopiero drugi raz awansować do ekstraklasy. Przez ten czas klub znajdował się nawet przez moment na skraju bankructwa, jednak cała historia ma szczęśliwe zakończenie. Kibice zespołu liczą na kontynuację dobrej passy, w czym pomóc ma m.in. nowy stadion Radomiaka, który powstanie przy ulicy Struga 63, nieopodal dawnej areny zespołu, czynnej do maja 2016 roku. Zanim jednak piłkarze RKS przeprowadzą się na ten obiekt, warto zapoznać się z dawnym stadionem im. Braci Czachorów. Czytaj nasz artykuł o nowym i starym obiekcie!

Stadion Radomiaka Radom – dawny obiekt im. Braci Czachorów

Piłkarze Radomiaka przy ulicy Struga 63 rozpoczęli swój marsz do krajowej elity. Boisko zaczęło być użytkowane w 1925 r., jednak musiało minąć kilkadziesiąt lat, aby RKS został gospodarzem tego obiektu. Swój duży udział w tym miał Aleksander Czachor, były piłkarz Radomiaka. Zaprojektował trybuny, a z jego inicjatywy powstały także bieżnia, skocznie, korty tenisowe i boiska treningowe. W sezonie 1984/1985 radomska ekipa zadebiutowała w I lidze (dzisiejszej ekstraklasie). To właśnie w tamtej kampanii odnotowano najwyższą frekwencję. Trybuny stadionu gospodarzy zapełniły się ponad miarę podczas boju z Widzewem Łódź (1:1). Spotkanie obserwowało ok. 20 tys. widzów.

Mecze reprezentacji Polski na stadionie Radomiaka

Na nieistniejącym już stadionie Radomiaka w latach 90. XX wieku trzy mecze towarzyskie rozegrała reprezentacja Polski. 29 maja 1991 r. „Biało-Czerwoni” bezbramkowo zremisowali z Walią. Następnie 13 kwietnia 1993 r. po dwóch bramkach Marka Leśniaka pokonaliśmy Finlandię 2:1. Goście zdołali odpowiedzieć jedynie trafieniem Ari Heikkinena. Reprezentacyjne potyczki na radomskim boisku zamknęło starcie z 17 sierpnia 1994 r. przeciwko Białorusi. Rywalizacja zakończyła się wynikiem 1:1. Prowadzenie podopiecznym Henryka Apostela dał Jacek Bąk. Wyrównał zaledwie minutę później Juryj Wiarhiejczyk.

Budowa stadionu piłkarskiego dla Radomiaka

W 2012 r. klub awansował do II ligi, co zmusiło działaczy do zadaszenia części stadionu (przykrycie co najmniej 250 miejsc i nie mniej niż 6 rzędów siedzisk). Radomianie nie mogli bez tego uzyskać uprawnień do gry w trzeciej klasie rozgrywkowej. Wówczas trybuny mogły pomieścić ok. 4 tys. kibiców, natomiast wymiary boiska wynosiły 106 x 71 m. W maju 2016 r. rozpoczęto rozbiórkę obiektu. Nowy stadion Radomiaka powstaje częściowo w tym samym miejscu. Pierwotnie planowano 5,5 tys. krzesełek, jednak postanowiono zwiększyć tę liczbę. Docelowa pojemność stadionu ma wynosić 15 tysięcy. Obok została wybudowana również hala, gdzie może zasiąść 5 tys. widzów pod dachem (otwarta w grudniu 2021).

Wbicie pierwszej łopaty pod budowę stadionu dla Radomiaka

15 maja 2017 odbyło się uroczyste wbicie pierwszej łopaty pod budowę stadionu piłkarskiego. Niestety, do dzisiaj brakuje na nim piłkarzy i kibiców Radomiaka, ponieważ Radomskie Centrum Sportu nie zostało jeszcze ukończone. Wykonawca nie dotrzymał umowy i data oddania obiektu ponownie się przesunęła. Nieoficjalnie jako nowy termin wskazuje się koniec 2022 roku.

Teraźniejszość, czyli nowy stadion dla Radomiaka

Wraz z wyburzeniem dawnego stadionu Radomiaka, RKS od sierpnia 2015 r. rozgrywa swoje spotkania na boisku Broni Radom (ul. Narutowicza 9). Dobre wyniki w 2020 i 2021 r. przyczyniły się do awansu radomskiego zespołu do krajowej elity. To oznaczało, że obiekt należało przystosować do wymogów licencyjnych. W sumie wydano ponad 3,2 mln zł na montaż nowego sztucznego oświetlenia. Jest zamontowane na czterech nowych masztach o wysokości 35 metrów. Dzięki temu całkowite natężenie oświetlenia wzrosło do 2500 luksów i możliwe jest przeprowadzanie transmisji telewizyjnych wysokiej rozdzielczości (HD).

Ilu widzów ogląda Radomiaka z trybun?

Zainstalowano również system podgrzewanej murawy. Na trybunach pomieści się 4066 widzów, z czego 72 miejsca są przeznaczone dla VIP-ów, zaś 222 dla kibiców gości. Dodatkowo znajduje się 16 miejsc dla dziennikarzy i 10 dla osób niepełnosprawnych.



Zobacz także:
Karol Kwiatkowski

Piłka nożna fascynuje go od najmłodszych lat. Kibicuje Juventusowi, ale lubi też oglądać piłkę hiszpańską. Trenuje młodzież w amatorskim klubie piłkarskim, na co dzień pracuje jako programista.

Leave A Reply