Stadion Warty Poznań obecnie jest remontowany dlatego zespół kolejny sezon gra w Grodzisku Wlkp. Poznaj lepiej poznański klub oraz obiekty należące w przeszłości do popularnych „Zielonych”.

KS Warta w 2020 r. po 25-letniej nieobecności powróciła do krajowej elity. Z tego powodu „Ogródek” musiał zostać poddany gruntownej modernizacji aby spełnić ekstraklasowe wymogi licencyjne. Z tego powodu Warta Poznań aktualnie gra w Grodzisku Wlkp. Prace nad nowym obiektem przebiegają bez większych zakłóceń, a w ostatnich tygodniach ogłoszono zwycięzcę przetargu organizowanego przez spółkę Poznańskie Inwestycje Miejskie na przygotowanie projektu obiektów sportowych przy Drodze Dębińskiej. Do ukończenia projektu jeszcze daleka, ale krok po kroku cel jest realizowany.

Obiekt przy ul. Rolnej

W pierwszych latach funkcjonowania, Warta grała na murawie przy Placu Ciętym, skąd w 1921 r. przeniosła się na nieistniejący już stadion przy ul. Rolnej. Kompleks służył zawodnikom Warty ponad pół wieku i to właśnie na nim świętowali swoje oba mistrzostwa kraju. 5 maja 1921 r. obiekt piłkarski został poświęcony. Następnie odbył się pierwszy mecz, a raczej dwumecz z Polonią Warszawa (1:3 i 1:1). Duże zainteresowanie meczami „Warciarzy” spowodowane też dużymi sukcesami klubu, przyczyniły się szybko do kolejnych inwestycji. Na początku kwietnia 1923 r. oddano do użytku zadaszoną trybunę.

Kolejne inwestycje

Rok później liczba miejsc ponownie uległa zwiększeniu, ponieważ usypano wał dla strefy stojącej. 8 sierpnia 1926 r. na poznańskiej arenie wystąpiła reprezentacja Polski, która w towarzyskim pojedynku rozgromiła Finlandię 7:1, co było najwyższym zwycięstwem „Biało-Czerwonych” aż do 1963 r. Po kolejnych dwóch latach do użytku zostały oddane kolejne udogodnienia jak: opłotowanie boiska, mieszkanie dla stróża, a także ukończono budowę bieżni lekkoatletycznej. Koszt tych inwestycji wyniósł ponad 9 tys. zł. Rok 1929 r. stoi pod znakiem pierwszego mistrzostwa Polski oraz efektownego zegara Omega.

Likwidacja areny

Podczas II wojny światowej budynek został przejęty przez Niemców, a sami piłkarze Warty Poznań uczestniczyli w konspiracyjnych mistrzostwach miasta, które odbywały się na poznańskich terenach: Jeżycach, Szelągu, Górczynie czy nad Wartą. Po zakończeniu działań wojennych klub wrócił z powrotem na Rolną, gdzie stadion Warty Poznań był mocno zniszczony. Mimo tego w 1947 r. drużyna świętowała drugi triumf w lidze, co było łabędzim śpiewem obiektu. Drużyna z czasem grała na coraz niższym poziomie rozgrywek. W 1954 r. postanowiono rozebrać kompleks, choć samo boisko służyło Poznaniakom do lat 70. XX wieku.

Stadion Warty Poznań im. Edmunda Szyca

Warta Poznań przeniosła się na wybudowany w 1929 r. obiekt im. Edmunda Szyca (wcześniej im. 22 lipca). Od samego początku budynek sprawiał olbrzymie kłopoty. Już w momencie otwarcia zauważono wady konstrukcyjne. W 1937 r. dokonano rozbiórki i postanowiono ponownie wybudować stadion. W latach 50. XX wieku kompleks przebudowano, a dzięki modernizacji na trybunach mogło zasiąść nawet 60 tys. kibiców. Najlepsze czasy areny przypadają na lata 70. na meczach Lecha Poznań, który okazyjnie także gościł przy Dolnej Wildzie. Warta z kolei grała tam do 1998 r., kiedy do władze miasta sprzedały budynek.

Mecze reprezentacji Polski

Na murawie przy Dolnej Wildzie w latach 1931 – 1980, 10-krotnie wystąpiła seniorska reprezentacja Polski. Rywalami „Biało-Czerwonych” były ekipy: Jugosławii, Węgier, Turcji, Irlandii, Szwajcarii, Finlandii (jedyny mecz o punkty), Stanów Zjednoczonych, ponownie Irlandii, Grecji i Szkocji. Nasza kadra odniosła sześć zwycięstw, dwukrotnie zremisowała oraz poniosła dwie porażki. Bilans bramkowy wynosi 24:10.

  1. 25 października 1931 r. Polska – Jugosławia 6:3 (gole dla Polski zdobywali Balcer x3, Knioła x2, Martyna);
  2. 2 września 1963 r. Polska – Węgry 0:2;
  3. 22 września 1963 r. Polska – Turcja 0:0;
  4. 6 maja 1970 r. Polska – Irlandia 2:1 (Kozerki, Szołtysik);
  5. 10 maja 1972 r. Polska – Szwajcaria 0:0;
  6. 9 października 1974 r. Polska – Finlandia 3:0 (Kasperczak, Gadocha, Lato);
  7. 26 marca 1975 r. Polska – Stany Zjednoczone 7:0 (Deyna x3, Lato x2, Szarmach x2);
  8. 26 maja 1976 r. Polska – Irlandia 0:2;
  9. 5 kwietnia 1978 r. Polska – Grecja 5:2 (Deyna x2, Lato, Żmuda, Boniek);
  10. 28 maja 1980 r. Polska – Szkocja 1:0 (Boniek);

Arena przy Drodze Dębińskiej i awans do Ekstraklasy

Warta przeniosła się na nowy obiekt zwany „Ogródkiem”. Coraz lepsza gra zespołu zaowocowała awansem do Ekstraklasy w sezonie 2019/2020. Z tego powodu w stolicy Wielkopolski konieczna była gruntowna przebudowa stadionu, który spełni wymogi licencyjne, niezbędne do gry w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Warta Poznań – stadion w nowej formie

Obecnie trwa proces budowy nowego stadionu dla Warty Poznań przy Drodze Dębińskiej 12. Wyposażony będzie w zadaszoną trybunę, sztuczne oświetlenie, podgrzewaną murawę (wymóg konieczny Polskiego Związku Piłki Nożnej), boiska treningowe (w tym jedno z naturalną nawierzchnią), korty tenisowe czy halę szermierczą o powierzchni 600 m2 (wraz z zapleczem socjalnym). Kompleks będzie przystosowany też dla osób z niepełnosprawnościami. Nie zabraknie wind, podjazdów, platform, szatni i wszelkich innych udogodnień przeznczonych również dla zawodników amp futbolu, którzy również będą tutaj rozgrywać mecze.

Eko Stadion

Boisko sportowe ma mieć pojemność 4,5 tysiąca miejsc z możliwością powiększenia do 6 tysięcy. Ponadto kompleks sportowy ma być ekologiczny i otwarty dla mieszkańców nie tylko przy okazji imprez sportowych. Na terenie obiektu znajdziemy niebawem miejsca dla uli, budek dla ptaków i owadów, tzw. mała architektura, a także stacje ładowania pojazdów (w tym skuterów i aut) oraz parkingi dla rowerów i hulajnóg. Na dachu z kolei pojawią się panele fotowoltaiczne, a do podlewania murawy ma być wykorzystywana głównie woda deszczowa. Czy wiesz, że można inwestować w wodę? Sprawdź jak to zrobić na stronie: https://magazyninwestora.pl/jak-inwestowac-w-wode

Ciekawostki

  • Najwięcej występów ligowych w barwach Warty Poznań ma Fryderyk Scherfke, który wystąpił 235 razy. Ten sam piłkarz zdobył dla klubu z Wielkopolski najwięcej bramek w lidze – 134.
  • W przeszłości zespół z Drogi Dębińskiej występował jako Związkowiec Poznań i Stal Poznań.
  • Mecz przeciwko Wiśle Kraków z 30 listopada 1947 r. został uznany meczem stulecia w historii Warty. „Zieloni” pokonali wówczas na własnym stadionie „Białą Gwiazdę” 5:2. Dla gospodarzy dwa gole zdobył Henryk Czapczyk, natomiast po jednym trafieniu zanotowali Bolesław Gendera, Bolesław Smólski i Marian Skrzypniak. Na listę strzelców po stronie „Wiślaków” wpisali się Kazimierz Cisowski i Mieczysław Bąkowski.
  • Z okazji 100. rocznicy założenia klubu wybrano jedenastkę stulecia, która w formacji 1-4-4-2 składa się z takich piłkarzy jak: Feliks Krystkowiak (bramkarz), Marian Spoida, Dariusz Cudny, Michał Dusik, Kazimierz Groński (obrońcy), Tomasz Magdziarz, Bolesław Gendera, Maciej Żurawski, Piotr Danielak (pomocnicy), Fryderyk Scherfke, Wawrzyniec Staliński (napastnicy). Ponadto Fryderyk Scherfke został uznany piłkarzem stulecia w historii klubu.

Podsumowanie

Po latach gry na trzecim i czwartym poziomie rozgrywek, Warta powróciła do ekstraklasy po 25 latach przerwy. Poznański klub zamierza zadomowić się w elicie na stałe, co widać po licznych renowacjach i modernizacjach, które wyróżnią stadion Warta Poznań przy Drodze Dębińskiej 12 i sprawią, że na mecze „Zielonych” kibice będą przychodzić z jeszcze większą przyjemnością. Warta nie należy co prawda do ligowych potentatów, ale patrząc na inwestycje i rozwój tej drużyny można mieć wrażenie, że w niedalekiej przyszłości „Warciarze” będą walczyć o coś znacznie więcej niż utrzymanie.

Fot. główne: Roger Gorączniak via Wikipedia, CC BY 3.0

Zobacz także:

Karol Kwiatkowski

Piłka nożna fascynuje go od najmłodszych lat. Kibicuje Juventusowi, ale lubi też oglądać piłkę hiszpańską. Trenuje młodzież w amatorskim klubie piłkarskim, na co dzień pracuje jako programista.

Leave A Reply