Dogrywka zarządzana bywa w meczach tylko w określonych, zapisanych w przepisach okolicznościach. Stosowana jest w wielu dyscyplinach sportowych – w tekście skupimy się oczywiście na piłce nożnej.

Warto powiedzieć na wstępie, że nie każde spotkanie piłkarskie musi być rozstrzygnięte na korzyść jednej ze stron. Remis jest dopuszczalnym rozwiązaniem, ale przede wszystkim w rozgrywkach ligowych lub grupowych. W pucharowych natomiast – niezależnie od tego, czy w jednym spotkaniu, czy w dwumeczu – w wypadku remisu zarządzona zostaje dogrywka. Sprawdź, co musisz na jej temat wiedzieć!

Dogrywka – co to jest?

Jeśli mecz jest z gatunku tych, w którym jedna z drużyn musi wyjść z pojedynku zwycięsko, a w regulaminowym czasie gry jest remis, niezbędna okazuje się dogrywka. W piłce nożnej trwa ona dokładnie 30 minut – rozgrywana jest w dwóch połowach po 15 minut. Celem jej przeprowadzenia jest wskazanie zwycięzcy pojedynku. Triumfatorem zostaje drużyna, której udało się strzelić więcej goli w czasie dogrywki.

W dodatkowej części gry może również paść remis. Wówczas sędzia zarządza serię rzutów karnych. Te strzela się aż do skutku, czyli wskazania zwycięzcy pojedynku.

Rozwiązania alternatywne

Warto wspomnieć, że historia futbolu pamięta takie rozwiązania jak „brązowy gol”, „srebrny gol” oraz „złoty gol”. Wprowadzano je po to, żeby rozstrzygać mecze szybciej, bez konieczności grania całej dogrywki. Wszystkie te rozwiązania były jednak wcześniej czy później znoszone, ponieważ zwykle spotykały się z dużą krytyką i nie były w duchu sportowej rywalizacji.

Kiedy zarządzana jest dogrywka w meczu piłkarskim?

Dogrywki w piłce nożnej mogą być zarządzone w następujących okolicznościach:

  • gdy w meczu fazy pucharowej – gdzie przegrywający odpada – w regulaminowym czasie gry jest remis;
  • gdy w meczu kończącym rozgrywki w grupie/tabeli, który decyduje o układzie drużyn, w regulaminowym czasie gry jest remis;
  • w dwumeczu, gdy obie drużyny strzeliły w sumie po tyle samo bramek.

Dogrywka to zagadnienie, które powinno znaleźć się w słowniku każdego miłośnika piłki nożnej. Rozstrzygnięcie to występuje w futbolu stosunkowo często, a jego zasady – jak widać powyżej – są bardzo proste.

Zobacz także:

Karol Kwiatkowski

Piłka nożna fascynuje go od najmłodszych lat. Kibicuje Juventusowi, ale lubi też oglądać piłkę hiszpańską. Trenuje młodzież w amatorskim klubie piłkarskim, na co dzień pracuje jako programista.

Leave A Reply