Gdyby nie było bramek, nie byłoby futbolu. W artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, jeśli chodzi o wymiary bramki do piłki nożnej. Nie tylko tej na pełnowymiarowym boisku, tym typu orlik, jak również w hali czy na terenach treningowych. Lubisz tematykę futbolu i chciałbyś obejrzeć film w tym klimacie? Sprawdź: https://filmi.pl/filmy-o-pilce-noznej

W przypadku bramek piłkarskich wszystkie wymiary muszą być ujednolicone. Chodzi nie tylko o te, których używa się w meczach na profesjonalnym poziomie, ale wszystkich – począwszy od tych na boiskach treningowych dla dzieci, a skończywszy na halach. Warto wiedzieć, jakie są wymiary bramki do piłki nożnej w zależności od miejsca jej wykorzystania. Wszystko zapisane jest w piłkarskich przepisach.

Bramka piłkarska – definicja

Zanim o wymiarach, warto wiedzieć, czym właściwie jest bramka w świetle przepisów. Te jasno określają, że musi to być konstrukcja składająca się z dwóch pionowych słupków, na których znajduje się poprzeczka. Na murawie natomiast wyznaczona musi być linia bramkowa. Konstrukcja powinna być wyposażona w siatkę (bez dziur, przez które mogłaby wypaść piłka).

FIFA jasno informuje, że bramka może być drewniana, metalowa (w tym aluminiowa) lub wykonana z tworzywa sztucznego. Powinna być stabilnie przymocowana do podłoża, aby była bezpieczna w czasie użytkowania. Obecnie odchodzi się oczywiście od stalowych konstrukcji na rzecz tych wykonanych z tworzywa sztucznego – są lżejsze i bezpieczniejsze w momencie kontaktu.

Standard FIFA – wymiary bramki do piłki nożnej

Wymiary bramki do piłki nożnej zapisane zostały w uchwale IFAB z 2008 roku. Wynika z nich jasno, że musi mieć ona 7,32 m szerokości i 2,44 m wysokości. Dlaczego wartości są doprecyzowane co do centymetra? Ponieważ to efekt przelicznika z angielskich 8 stóp oraz 8 jardów. Większość wartości zapisywanych w przepisach piłkarskich jest podanych właśnie w angielskim systemie miar.

Od 2008 roku przepisy w zakresie wielkości bramek nie uległy zmianie i nie zanosi się, żeby miało w najbliższym czasie być inaczej. Wszystkie kluby piłkarskie mają obowiązek dostosowania wyposażenia boiska do wspomnianych wymogów.

Bramki treningowe oraz na orlikach

Przyjęło się, że im mniejsze boisko, tym mniejsze bramki. Chodzi przede wszystkim o to, żeby były one proporcjonalne. Właśnie dlatego na boiskach treningowych czy popularnych orlikach nie instaluje się pełnowymiarowych bramek. Standardem są takie, które mają 5 metrów szerokości oraz 2 metry wysokości. Są wystarczające do gierek treningowych, a także doskonale sprawdzają się w przypadku rozgrywek młodzików czy juniorów.

Jednocześnie wielu trenerów podkreśla, że nauka strzelania goli na mniejszej bramce sprawia, że później piłkarze są skuteczniejsi podczas uderzeń na większą. Oczywiście nie oznacza to, że wszystkie boiska treningowe mają mniejsze bramki – to zależy od potrzeb i możliwości, ale profesjonaliści najczęściej ćwiczą zagrania na pełnowymiarowych bramkach.

Bramki w piłce nożnej halowej

Piłka nożna w hali to zarówno dyscyplina sportu, jak i popularne wśród młodszych i starszych hobby. Bo w zamkniętym pomieszczeniu gra się nieco łatwiej, chociażby z powodu mniejszych wymiarów boiska, a dodatkowo nie ma problemu ze zmienną aurą. Wymiary bramki do piłki nożnej halowej to najczęściej 3×2 metry. Drugi parametr to oczywiście wysokość. Wydaje się, że to mało i faktycznie – podczas grania na hali trudno o zdobycie gola, choć próby strzałów zwykle są z dużo mniejszej odległości. Co jednak ciekawe, mniejsza jest również piłka. Wymiary bramki do piłki nożnej halowej nadal mogą jednak przysparzać kłopotu zawodnikom ofensywnym.

Jakie są wymiary bramek do piłki nożnej dla najmłodszych?

W sklepach dostępne są przenośne bramki dla dzieci o różnych rozmiarach. Nie ma oczywiście z góry określonych długości i wysokości, które trzeba kupować, żeby móc pograć w piłkę na podwórku za swoim domem. Nieco jednak inaczej wygląda to, gdy spojrzy się w przepisy Polskiego Związku Piłki Nożnej. Tam już wszystko jest dokładnie określone wraz z podziałem na wiek:

  • dla dzieci od 6 do 7 lat bramki powinny mieć 3 metry szerokości i 1 metr wysokości;
  • dla dzieci od 8 do 9 lat bramki powinny mieć 3 metry szerokości i 1,55 metra wysokości (bramka typu Żak);
  • dla dzieci od 10 do 13 lat to bramki jak z orlika, czyli 5 metrów szerokości i 2 metry wysokości.

Na profesjonalnych zajęciach piłkarskich dla dzieci trenerzy i obsługa powinny dbać, żeby dzieci w zależności od wieku miały zainstalowaną odpowiedniej wielkości bramkę.

Choć dawniej to bagatelizowano, rozmiar bramki ma znaczenie. Szczególnie w przypadku, gdy chodzi o uczące się grać w piłkę nożną dzieci. Dobranie odpowiedniego wyposażenia jest kluczowe, żeby lekcje mogły przebiegać a najkorzystniejszych warunkach. Wymiary bramki do piłki nożnej są dokładnie opisane i usankcjonowane. Duże bramki znane ze stadionów to domena dorosłej piłki, ale oczywiście zdarza się, że trampkarze również na takich trenują. Na tym etapie to już decyzja trenera.

Zobacz także:

Karol Kwiatkowski

Piłka nożna fascynuje go od najmłodszych lat. Kibicuje Juventusowi, ale lubi też oglądać piłkę hiszpańską. Trenuje młodzież w amatorskim klubie piłkarskim, na co dzień pracuje jako programista.

Leave A Reply