Choć wznowienie gry z autu w piłce nożnej wydaje się prostym zagraniem, ma ono dużą wartość taktyczną. Trzeba również wiedzieć, jakie dokładnie przepisy obowiązują w związku z tym często powtarzanym w czasie meczu zagraniem.
Aut jest zagraniem, które występuje w większości gier zespołowych. Nas oczywiście najbardziej interesuje futbol, w którym piłka opuszcza pole gry dość często, a zawodnicy muszą ją wrzucać do gry rękoma lub wkopywać nogą. Choć pozornie wydaje się, że to żadna większa filozofia, w rzeczywistości trenerzy przykładają dużą wagę do wznowienia z autu – z naciskiem na aut bramkowy, który daje większe możliwości w rozegraniu. Sprawdź, co musisz o wiedzieć o wznowieniu gry z autu w piłce nożnej!
Wznowienie gry z autu w piłce nożnej – na czym polega?
Wznowienie gry z autu w piłce nożnej następuje w momencie, gdy piłka całym obwodem opuści boisko przez którąś z linii ograniczających boisko. Różnicą jest jednak, czy futbolówka wypadnie za linię końcową (bramkową) czy boczną. W tym pierwszym przypadku sędzia zarządza – w zależności od tego, kto ostatni dotknął futbolówki – albo rzut rożny, albo wznowienie z piątego metra przez bramkarza. W przypadku autu na linii bocznej zawsze gra wprowadzana zostaje przez wyrzut piłki oboma rękami przez zawodnika jednej lub drugiej drużyny.
Wyrzut z autu
Gdy piłka wypadnie za linię boczną, zawodnik z drużyny przeciwnej, od tej, której zawodnik dotknął jej jako ostatni, wykonuje wyrzut. Musi to zrobić z miejsca, w którym futbolówka opuściła boisko. Sędziowie zwykle dopuszczają wykonanie dwóch czy trzech kroków, ale gdy zawodnik się zagalopuje, mają prawo nakazać mu powrót na właściwe miejsce.
Przepisy gry jasno określają, że prawidłowo zagrane wznowienie gry z autu w piłce nożnej to takie, które wykonane zostało oburącz zza głowy. Dopuszczalne jest wzięcie przez piłkarza rozbiegu. Co jednak ważne, w momencie wyrzutu obie jego stopy muszą pozostać na ziemi. Oderwanie choć jednej oznacza odgwizdanie źle wykonanego wyrzutu. W konsekwencji piłka trafia w ręce zawodnika drużyny przeciwnej.
Co ważne, nie można zdobyć gola bezpośrednio po wznowieniu gry z autu w piłce nożnej. Przepisy, nawet jeśli piłka minie linię bramkową, jasno zaznaczają, że wówczas piłkę wznawiał będzie bramkarz (takie zagranie traktowane jest jak aut bramkowy).
Wykonywanie autu bramkowego
Gdy piłka wypadnie za linię boczną, kluczowe jest ustalenie, zawodnik której drużyny dotknął jej jako ostatni. Jeśli atakującej, sędzia musi zarządzić wznowienie od bramki, które wykona bramkarz (wykop lub podanie nogą ze stojącej piłki ze strefy bramkowej). Jeśli natomiast kontakt miał gracz ekipy broniącej – przeciwnicy będą musieli wykonać rzut rożny. Stojącą w narożniku piłkę do gry będzie musiał wprowadzić jeden z zawodników. Może zrobić to jedynie nogą.
Aut a taktyka piłkarska
Aut to dużo mniej korzystne dla drużyny zagranie niż chociażby rzut karny, ale mimo wszystko trenerzy sporą wagę przykładają do wykonywania tych zagrań. Oczywiście głównie dotyczy to rzutów rożnych, ale nie brakuje ciekawych rozwiązań przy wyrzutach rękami z autu. Również rozegranie przez bramkarza może przynieść sporo korzyści zespołowi.
Rozegranie po wyrzucie
Przyjęło się, że auty wykonują boczni obrońcy, ponieważ to najbezpieczniejsze rozwiązanie. Po wyrzucie, gdy piłka trafi nieoczekiwanie do przeciwnika, najszybciej są w stanie wrócić na swoją pozycję. Trening wyrzutów obejmuje zarówno zasięg, jak i celność. W czasie meczu jest po kilkanaście autów, dlatego ich prawidłowe rozegranie ma duże znaczenie.
Często spotyka się schematy gry po wyrzucie piłki z auto w okolicach pola karnego. Zawodnik wyrzucający ma za zadanie wybrać odpowiedniego kolegę, który – przykładowo – zaraz po przyjęciu robi wrzutkę w pole karne, gdzie już są ustawieni koledzy. Zdarza się również, że wyrzut z autu leci bezpośrednio w pole karne, czyli w pewnym sensie jest zamiennikiem rzutu rożnego. Do tego jednak niezbędny jest wykonawca z potężnym wyrzutem (słynny był z tego np. Rory Delap z Irlandii).
Dośrodkowanie lub rozegranie z rzutu rożnego
Rzut rożny to jeszcze większa szansa na zdobycie gola niż wznowienie gry z autu w piłce nożnej. Najczęściej spotyka się wrzutkę bezpośrednio z narożnika do ustawionych w polu karnym kolegów z drużyny. Wówczas jest spora szansa na strzał głową lub wykorzystanie zamieszania i uderzenie na bramkę nogą.
Alternatywnie stosuje się krótkie rozegranie. W takiej sytuacji blisko zawodnika wykonującego ustawia się jego kolega, który otrzymuje podanie. Obrońcy muszą być odsunięci – jak mówią przepisy – na kilka metrów, więc nie są w stanie szybko do niego doskoczyć. Wówczas piłkarz może albo podać dalej po obwodzie pola karnego, albo wykonać dośrodkowanie z lepszej pozycji, niż w przypadku rzutu rożnego.
Rozegranie po wprowadzeniu piłki przez bramkarza
Warto również wspomnieć o wznowieniu przez bramkarza, które następuje, gdy piłka wypadnie za linię końcową po dotknięciu przez zawodnika atakującego. Najczęściej widzi się, że rzut od bramki to daleki wykop piłki do gęsto ustawionych w środku pola zawodników, ale nie oszukujmy się – to loteria.
Dlatego trenerzy coraz częściej decydują się na krótkie rozegranie. Obrońcy rozstawieni są wokół pola karnego (nie mogą przebywać wewnątrz aż do momentu kontaktu bramkarza z piłką). Golkiper wykonuje krótkie podanie, a defensorzy mają za zadanie dalsze rozgrywanie piłki, aż do przeprowadzenia jej do środkowej strefy bez straty. Wtedy ryzyko straty piłki jest mniejsze, ale zespoły atakujące często ustawiają wówczas wysoki pressing, dlatego wciąż trzeba uważać przy rozegraniu.
Sędzia zmuszony jest do przerwania gry w celu wznowienia gry z autu w piłce nożnej bardzo często. Nie powinno więc dziwić, że trenerzy szukają rozwiązań, które pozwolą im na wykorzystanie tego zagrania do stworzenia przewagi. Nie jest to oczywiście łatwe, przynajmniej w środkowej strefie boiska, ale na pewno warto próbować. Wykonywanie wrzutu z autu w okolicach pola karnego to już zagadnienie taktyczne, które stosowane jest przez największych i najbardziej znanych szkoleniowców. Szczególnie że w nowoczesnym futbolu stałe fragmenty gry są kluczowe dla przebiegu meczu.
Zobacz także:
- Samobój – wszystko, co musisz wiedzieć o golu samobójczym w piłce nożnej
- Pole karne na boisku piłkarskim – wszystkie niezbędne informacje
- Rzut rożny w piłce nożnej, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o popularnym kornerze
- Rzut wolny pośredni i bezpośredni w piłce nożnej – niezbędne informacje i przepisy
- Czym jest faul? Piłka nożna jako sport, w którym faul stanowi element gry taktycznej