Dobrze wykonany rzut rożny może przynieść gola. Chociażby dlatego jest to element gry, któremu poświęca się dużo uwagi. Podstawą jest oczywiście prawidłowe jego wykonanie. O obowiązujących przepisach dowiesz się z naszego artykułu.

W każdym meczu sędzia zarządza rozegranie od kilku do kilkunastu rzutów rożnych dla jednej drużyny. W tym zagraniu tkwi ogromny potencjał ofensywny, z czego zdają sobie oczywiście sprawę trenerzy. Przygotowują urozmaicone schematy rozegrania, które mają przynieść bramkę. Często to się udaje, choć oczywiście drużyna przeciwna również trenuje sposoby obrony przed wrzutkami z narożnika. Czym charakteryzuje się rzut rożny – w grze i świetle przepisów? Sprawdź!

Kiedy sędzia dyktuje rzut rożny?

Popularny róg odgwizdywany jest w momencie, gdy piłka całym obwodem przekroczy linię bramkową, a zawodnikiem, który ostatni jej dotykał, jest gracz drużyny broniącej. Oczywiście nie może to być linia bramkowa, ponieważ wówczas padłby gol. Nie ma znaczenia, czy piłka opuściła pole gry, sunąc po ziemi czy lecąc w powietrzu. Od określenia czy wyszła całym obwodem, jest sędzia liniowy, ale ostateczną decyzję podejmuje główny arbiter spotkania.

Wykonywanie kornera

Aby rzut różny można było uznać za wykonany prawidłowo, stojąca w narożniku boiska futbolówka (wyznaczone jest tam specjalne pole) musi być kopnięta przez zawodnika drużyny atakującej. Co ważne, w momencie wykonywania podania lub dośrodkowania zawodnicy ekipy broniącej muszą być w odległości przynajmniej 9,15 m od piłki.

Piłka z rzutu rożnego może być rozegrana krótko do znajdującego się obok kolegi z drużyny, a także dośrodkowana bezpośrednio w pole karne. W świetle przepisów możliwe jest również bezpośrednie zdobycie bramki z rzutu wolnego, do czego niezbędne jest oczywiście nadanie jej odpowiedniego podkręcenia.

Co z pozycją spaloną?

W momencie wykonania rzutu rożnego nie ma znaczenia, w którym miejscu znajdują się zawodnicy z drużyny atakującej. Przepisy jasno określają, że w takiej sytuacji nie może być odgwizdana pozycja spalona. Podobnie jest w przypadku wyrzutu piłki z autu.

Piłka nożna to sport kontaktowy, który generuje wiele niekontrolowanych odbić piłki. Futbolówka wypada poza pole gry stosunkowo często, dlatego rzuty rożne są tak powszechne. Odpowiednio wykonane, z zastosowaniem założeń taktycznych, mogą być groźną bronią. We współczesnej piłce nożnej znaczenie zagrań ze stałych fragmentów gry jest coraz większe, dlatego nacisk na skuteczne wykonywanie rogów wydaj się zrozumiały.

Zobacz także:

Karol Kwiatkowski

Piłka nożna fascynuje go od najmłodszych lat. Kibicuje Juventusowi, ale lubi też oglądać piłkę hiszpańską. Trenuje młodzież w amatorskim klubie piłkarskim, na co dzień pracuje jako programista.

Leave A Reply