Górnik Zabrze to jeden z najbardziej utytułowanych i zasłużonych klubów piłkarskich w Polsce. Bogata historia zespołu, w którym w przeszłości grało wielu wybitnych zawodników, sprawia, że przy ulicy Roosevelta doszło do wielu wspaniałych wydarzeń. Poznaj stadion Górnika Zabrze!

Śląski klub ma za sobą bogatą przeszłość, a kibice popularnych „Trójkolorowych” wierzą, że przyszłość również przyniesie wiele wspaniałych chwil. Liczne osiągnięcia zabrzan na czele z 14-krotnym mistrzostwem Polski pozwalają mieć nadzieję na kontynuację tego dorobku, chociaż od ostatniego ligowego triumfu minęło już ponad 30 lat. Od tego czasu ludzie związani z tym klubem żyją przeszłością i występami takich piłkarzy, jak m.in.: Włodzimierz Lubański, Ernest Pohl, Jerzy Gorgoń czy Stanisław Oślizło. Nic dziwnego. Wszak to właśnie zespół założony w 1948 r. jako jedyna drużyna z Polski była bliska zdobycia europejskiego trofeum. Chodzi tu o finał rozgrywek Pucharu Zdobywców Pucharów z 1970 r., w którym niestety „Górnicy” ulegli Manchesterowi City 1:2. Od tego czasu minęło wiele lat, ale piłkarze wciąż grają przy Roosevelta 81.

Stadion Górnika Zabrze: historia

Początki zabrzańskiego obiektu sięgają 1934 roku. Dnia 2 września w Hindenburgu (tak właśnie wówczas nazywało się Zabrze) został otwarty stadion imienia Adolfa Hitlera (Adolf Hitler Kampfbahn), którego nazwa obowiązywała do 1946 r. Budynek zdobił wielki nazistowski orzeł, zaś na koronie trybun widniały flagi ze swastyką. Pierwszy mecz piłkarski odbył się dopiero w marcu 1935 r. pomiędzy reprezentacjami niemieckiej i polskiej części Śląska. Po przegranej przez III Rzeszę wojnie boisko przejęły wojska radzieckie. Wkrótce prawa do własności nabył samorząd Zabrza, gdzie powstawał nowy klub – Górnik.

Stadion w Zabrzu: inwestycje

Supremacja na krajowym podwórku oraz osiągnięcia w europejskich rozgrywkach przyczyniły się do modernizacji stadionu. Powiększono pojemność trybun, na których mogło zasiąść 35 tysięcy widzów. Dalsze inwestycje dotyczyły instalacji sztucznego oświetlenia oraz pojawienia wielkiej świetlanej tablicy zlokalizowanej za trybuną południową. W 1995 r. zmarła legenda klubu Ernest Pohl. Śmierć dawnego zawodnika sprawiła, że pojawiła się propozycja, aby jego boisko nazwać jego imieniem.

Sprawdź także: https://memoriam.pl/ceremonia-pogrzebowa

Stadion imienia Ernesta Pohla w Zabrzu

Do realizacji pomysłu doszło jednak dopiero dziesięć lat później, 9 czerwca 2005 r. W 2009 r. powstała koncepcja nowego stadionu Górnika Zabrze, bez bieżni lekkoatletycznej i trybunami na ponad 31 tysięcy widzów. Przebudowę stadionu podzielono na fazy, aby piłkarze i kibice Górnika nie musieli korzystać z innych obiektów. Najpierw powstały trzy trybuny na 24 tysięcy miejsc, a następnie zajęto się czwartą trybuną – zachodnią.

Arena Zabrze: pierwszy mecz

Budowa stadionu trwała nadal i obejmowała m.in. powstanie zaplecza gastronomicznego i sanitarnego, klubu biznesowego, loży VIP czy pomieszczeń techniczno-magazynowych. To nie przeszkadzało aby 14-krotni mistrzowie Polski wciąż rozgrywali domowe starcia przy ulicy Roosevelta. Premierowe spotkanie w konfiguracji z trzema trybunami odbyło się 21 lutego 2016 r. Mecz Górnika Zabrze z Ruchem Chorzów obserwowało aż 24 563 kibiców. Debiut nie wypadł jednak zbyt okazale, ponieważ gospodarze przegrali wynikiem 0:2. Pomimo upływu lat czwarta trybuna nie pojawiła się do dzisiaj. Tadeusz Dębicki, prezes spółki Stadion w Zabrzu, winą za taki stan rzeczy obarczył pandemię koronawirusa. Prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik, w lipcu 2021 r. oświadczyła, że zależy jej na ukończeniu projektu, jednak nie podała konkretnej daty ukończenia prac. Bardziej precyzyjny w tej kwestii był wiceprezydent miasta, Krzysztof Lewandowski, który mówił o terminie zbiegającym się z obchodami stulecia nabycia przez miasto praw miejskich, co miałoby nastąpić 1 października 2022 r.

Stadion Górnika Zabrze: podstawowe informacje

  • Pojemność stadionu: 24 563 (docelowo 31 871);
  • Wymiary placu gry: 105 x 68 m;
  • Oświetlenie: 2000 lux;
  • Wysokość trybun (nad poziom murawy): 20,92 m;
  • Wysokość zadaszenia: 31,57 m;
  • Powierzchnia dachu: 17 870 m2;
  • Ilość miejsc dla osób niepełnosprawnych: 56;
  • Ilość miejsc w trybunie prasowej: 40;
  • Ilość miejsc na parkingu: 606 (w tym 14 dla niepełnosprawnych – parking wewnętrzny), 650 – parking zewnętrzny;
  • Liczba miejsc w sektorze gości: 1671–3032;

Mecze reprezentacji Polski

Reprezentacja Polski na stadionie Górnika Zabrze rozegrała siedem meczów. W dniu 17 października 1984 r. wygraliśmy z Grecją wynikiem 3:1. Goście z Hellady objęli prowadzenie w 35. minucie, jednak jedno trafienie Włodzimierza Smolarka oraz dwa Dariusza Dziekanowskiego zmieniły rezultat na naszą korzyść. Następnie przyszły starcia z dwoma potentatami. Dnia 14 października 1987 r. ulegliśmy Holandii po dwóch bramkach Ruuda Gullita. Z kolei 16 listopada 1994 r. bezbramkowo zremisowaliśmy z Francją. Niecałe pół roku później doszło do emocjonującego boju z Izraelem, który zakończył się zwycięstwem „Biało-Czerwonych” 4:3.

Bramki dla gospodarzy zdobywali: Nowak, Juskowiak, Kowalczyk i Kosecki. W dniu 7 czerwca 1995 r. pewnie pokonaliśmy Słowację 5:0, a na listę strzelców wpisali się: dwukrotnie Juskowiak, Wieszczycki, Kosecki i Nowak. Na koniec zremisowaliśmy bezbramkowo z Rumunią oraz przegraliśmy z Niemcami 0:2 (Bierhoff, Klinsmann). Starcie z naszymi zachodnimi sąsiadami z 4 września 1996 r. było jedynym, w którym stawką nie były punkty. Pozostałe pojedynki odbywały się w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata 1986 lub Mistrzostw Europy w latach 1988 i 1996.

Stadion Górnika Zabrze to historyczny obiekt sportowy, który widział wiele triumfów, ale i porażek śląskiego klubu. Nowy obiekt sportowy w Zabrzu wciąż czeka na ukończenie w swoim zmienionym kształcie.

Fot. główne: Ales sandro via Wikipedia, CC BY-SA 4.0



Zobacz także:
Karol Kwiatkowski

Piłka nożna fascynuje go od najmłodszych lat. Kibicuje Juventusowi, ale lubi też oglądać piłkę hiszpańską. Trenuje młodzież w amatorskim klubie piłkarskim, na co dzień pracuje jako programista.

Leave A Reply