Stadion Wisły Płock, którego gospodarzem jest tamtejsza Wisła, powstał w 1973 r. Po ponad 40-stu latach funkcjonowania obiekt doczekał się poważnej przebudowy, która pozwoli pomieścić 15 tysięcy kibiców. Sprawdź, jak budynek się zmienił od momentu jego otwarcia.

Stadion w Płocku to kolejny sportowy obiekt w Polsce, który przeszedł kilka modernizacji. Rozegrano tam wiele prestiżowych meczów, również polskiej reprezentacji. Poznaj bliżej historię tego stadionu.

Historia obiektu przy Łukasiewicza 34

Prace nad boiskiem trwały pięć lat. Budynek postawiły Mazowieckie Zakłady Rafineryjno-Petrochemiczne (dzisiejszy PKN ORLEN). Uroczyste otwarcie nastąpiło w dniu 9 czerwca 1973 r. Już niecały rok później odnotowano rekordową frekwencję na trybunach. Nieoficjalny mecz reprezentacji Polski z holenderskim Twente Enschede obserwowało na żywo 27 tysięcy widzów, choć niektóre źródła mówią nawet o 30 tysięcy kibicach. Początkowo kompleks miał być przeznaczony również dla przedstawicieli innych dyscyplin zrzeszonych z płockim zespołem. Mowa tu głównie o szczypiornistach i lekkoatletach.

Obiekt imienia Kazimierza Górskiego

Pod koniec lat 90. XX wieku doszło do modernizacji stadionu. Drewniane ławki zostały zastąpione przez plastikowe krzesełka. Ponadto zamontowano także elektroniczną tablicę wyników i sztuczne oświetlenie. W 2004 r. boisko zostało nazwane imieniem Kazimierza Górskiego. W tym samym roku Wisła Płock, jako pierwszy klub piłkarski w Polsce, oddał do użytku boisko ze sztuczną nawierzchnią. Największe sukcesy popularnych „Nafciarzy” przypadają na początek XXI wieku, co przekładało się na następne inwestycje. W kolejnych latach powstał nowy budynek z szatniami za bramką południową i zainstalowano system podgrzewanej murawy. W 2007 r. pełnoprawnym właścicielem obiektu zostało Miasto Płock, które nabyło prawa od PKN Orlen S.A.

Budowa nowego stadionu Wisły Płock

Kolejne unowocześnienia miały miejsce w 2014 r., kiedy płocczanie grali w drugiej klasie rozgrywkowej. Wówczas klub zajął się budową boisk krytych halą pneumatyczną i wymianą tablicy wyników na nowoczesny ekran LED. W 2019 r. dokonano pierwszych działań w kierunku powstania nowego obiektu zlokalizowanego w miejscu dotychczasowego kompleksu. W tym celu podpisano umowę z wykonawcą, firmą Mirbud S.A. ze Skierniewic. Następnie w lipcu 2020 r. miało miejsce przekazanie placu budowy. Wkrótce rozpoczęło się stawianie wygrodzenia, a na teren wyjechał ciężki sprzęt.

Plac budowy i nowa trybuna wschodnia

W ostatnich miesiącach rozpoczęła się rozbiórka trybuny zachodniej oraz starego budynku klubowego (to właśnie na zachodniej trybunie pojawi się 4-kondygnacyjne zaplecze). W związku z przebudową liczba miejsc na stadionie jest ograniczona. Od czasu meczu z Cracovią (28 listopada 2021 r.) pojemność trybun wynosi 3 105 (bez miejsc dla kibiców drużyny gości), którzy mogą zasiąść na nowej trybunie wschodniej. Stadion ma być gotowy na jesień 2022 r.

Kompleks przy Ł34: podstawowe informacje

  • pojemność stadionu: 15 000;
  • koszt budowy: 166,5 mln zł;
  • czas budowy: 2020–2022;
  • wymiary placu gry: 105 x 68 m;
  • oświetlenie: 1600 lux;
  • projekt: Perbo-Inwestycje;
  • wykonawca: Mirbud S.A.;
  • inne wyposażenie: zaplecze administracyjno-gospodarcze, korty tenisowe (dwa z nawierzchnią ziemną oraz trzy ze sztuczną), boiska treningowe: dwa boiska trawiaste B1 i B4, jedno boisko ze sztuczną nawierzchnią B2, dwa całoroczne, połączone boiska typu orlik, w okresie zimowym kryte halą pneumatyczną.

Mecze reprezentacji Polski: festiwal strzelecki z Serbami i porażka z USA

Polska kadra w przeszłości rozegrała na płockim boisku dwa spotkania. Zaczęło się 16 listopada 2003 r. i od towarzyskiego pojedynku z Serbią i Czarnogórą. Piłkarze obu ekip zapewnili zgromadzonym kibicom prawdziwy festiwal bramkowy, ponieważ w meczu padło aż siedem bramek. Po 30 minutach gry „Biało-Czerwoni” prowadzili wynikiem 2:0 po bramkach Niedzielana i Rasiaka. Zawodnicy rozstrzelali się na dobre w drugiej połowie spotkania. Najpierw kontaktową bramkę zdobył Branko Bošković. Dwubramkowe prowadzenie podopiecznych Pawła Janasa szybko powróciło dzięki Kamilowi Kosowskiemu. Po zaledwie 6 minutach ponowny kontakt przejęli goście po kolejnym trafieniu, lecz po chwili na wynik 4:2 natarł Maciej Żurawski. Ostatnie słowo należało do Serbów, a konkretniej do Ivica Ilieva, który ustalił wynik tej potyczki na 4:3. Drugi towarzyski pojedynek na mazowieckiej murawie odbył się w marcu 2004 r. Mecz ze Stanami Zjednoczonymi to jednak starcie bez większego znaczenia dla Polaków, ponieważ drużyna przegrała wówczas wynikiem 0:1. Na listę strzelców wpisał się DaMarcus Beasley.

Finały Pucharu Polski

Na stadionie Wisły Płock trzykrotnie odbywały się finały rozgrywek o Superpuchar Polski. Jak pokazuje historia, boisko zlokalizowane na Ł34 przyciąga emocjonujące spotkania, ponieważ finał z 1994 r. pomiędzy Legią a ŁKS-em zakończył się wynikiem 6:4. Dużo goli padło również sześć lat później w pojedynku Polonii z Amicą Wronki, w którym „Czarne koszule” wygrały 4:2. W finale z 2010 r. zanotowano tylko jedno trafienie, jednak dla strzelca – Tomasza Frankowskiego, jak i jego ówczesnej drużyny – Jagiellonii Białystok, wygrana zaledwie 1:0 nad Lechem Poznań nie miała znaczenia, ponieważ krajowy puchar trafił na Podlasie.

Wisła Płock w rozgrywkach o Puchar UEFA

Jak zostało wspomniane, XXI wiek to najlepszy okres w historii „Nafciarzy”. W 2003 r. Wisła zameldowała się w finale Pucharu Polski, gdzie przegrała w dwumeczu o trofeum ze swoją imienniczką z Krakowa 3:1 mimo że pierwszy mecz wygrali płocczanie, którzy uzyskali wynik 1:0 po bramce Ireneusza Jelenia. Porażkę osłodził premierowy awans klubu do eliminacyjnych bojów w Pucharze UEFA. Następnie w sezonach 2003/2004 i 2004/2005 Wisła zajmowała w ligowej tabeli kolejno 5. i 4. miejsce, zaś w 2006 r. wywalczyła Puchar i Superpuchar Polski. Takie rezultaty premiowały ponowną grą w eliminacjach do rozgrywek o Puchar UEFA, ale zarówno szwajcarski Grasshoppers, jak i ukraiński Czornomoreć Odessa okazywały się zbyt silne dla Wisły, która kończyła swą przygodę na drugiej rundzie eliminacyjnej.

Stadion Wisły Płock to ciekawy obiekt sportowy będący świadkiem licznych międzynarodowych rozgrywek futbolowych. Obiekt przy ulicy Łukasiewicza w Płocku znajduje się obecnie w gruntownej przebudowie, której efektów można się spodziewać w drugiej połowie 2022 roku.

Fot. Główne: Bartek23ef via Wikipedia, domena publiczna



Zobacz także:
Karol Kwiatkowski

Piłka nożna fascynuje go od najmłodszych lat. Kibicuje Juventusowi, ale lubi też oglądać piłkę hiszpańską. Trenuje młodzież w amatorskim klubie piłkarskim, na co dzień pracuje jako programista.

Leave A Reply