Stadion Korony Kielce powstał ponad 15 lat temu. Od tego czasu klub grał zarówno w ekstraklasie, jak i na niższym szczeblu rozgrywek. Przeczytaj jak powstało obecne boisko kieleckiej drużyny oraz dowiedz się informacji na temat poprzedniego obiektu.

Najwspanialsza era „Złocisto-Krwistych” przypada na 2005 r. Wówczas po 32 latach od momentu założenia, klub awansował do ekstraklasy. Debiut w najwyższej klasie rozgrywkowej przebiegł z dużym rozmachem, bowiem świętokrzyski zespół zakończył zmagania na piątej lokacie. W tym samym czasie budowano, a następnie otwarto nowy stadion Korony Kielce, który powstał w miejscu dawnego obiektu Błękitnych Kielce. Od tego momentu minęło kilkanaście lat, ale kibice tej drużyny ciągle pamiętają ten piękny okres i wierzą, że Suzuki Arena będzie niebawem ponownie gościć krajową elitę.

Stadion Błękitnych Kielce

Zanim przejdziemy do obecnego domu kielczan, warto przybliżyć nieco historię dawnego boiska zlokalizowanego przy ulicy Ściegiennego 8. Stadion powstał w 1925 r. dzięki działaczom tamtejszego towarzystwa gimnastycznego „Sokół”. Tuż przed wybuchem II wojny światowej budynek został modernizowany. Kompleks był wielofunkcyjny, gdyż dysponował bieżnią lekkoatletyczną, kortami tenisowymi, strzelnicą, boiskiem treningowym, a także placem gry do piłki ręcznej, siatkówki i koszykówki. Tuż przed wybuchem II wojny światowej obiekt został poddany modernizacji.

Po wojnie

W okresie wojennym z murawy korzystały niemieckie kluby, a po zawieszeniu broni boisko nie było przez jakiś czas użytkowane. To zmieniło się wraz z przyjściem nowo powstałego klubu Partyzant Kielce (późniejsza Gwardia, następnie Błękitni). To umożliwiło kilkukrotną renowację budynku, a na przełomie lat 80. i 90. XX wieku wybudowanie hali sportowej i hotelu. W 2000 r. Błękitni zostali zlikwidowani, a sam kompleks zmienił swoje przeznaczenie. Po czterech latach od tych wydarzeń, w miejscu starego stadionu, zaczęła powstawać nowa arena.

Budowa Stadionu Miejskiego i awans do ekstraklasy

Wraz z budową nowego stadionu, Korona Kielce pokonywała coraz to wyższe szczeble rozgrywkowe, aż w końcu w sezonie 2005/2006 klub awansował do ekstraklasy. Zanim jednak zawodnicy i kibice wprowadzili się na nowy stadion piłkarski, zespół zdołał rozegrać kilka spotkań przy ul. Wojciecha Szczepaniaka 29. Ostatnie mecze w lidze na tamtej murawie, to potyczki z: Cracovią, Odrą Wodzisław Śląski, Polonią Warszawa, Wisłą Płock, Amicą Wronki, Górnikiem Łęczna i Groclinem Grodzisk Wielkopolski.

Pierwszy mecz na stadionie Korony

Nowy stadion przy ulicy Ściegiennego zainaugurował swoją działalność 1 kwietnia 2006 r. Wówczas piłkarze Korony Kielce w ramach 22. kolejki ekstraklasy zmierzyli się z Zagłębiem Lubin. Mecz Korony na stadionie w Kielcach obserwowało na trybunach ok. 13 tys. widzów, a samo widowisko zakończyło się wynikiem 1:1 (gole zdobywali Gajtkowski i Plizga). Półtora miesiąca później odbył się towarzyski pojedynek z Borussią Dortmund. Gospodarze dali radę wówczas pokonać niemiecką ekipę aż 4:1, choć warto podkreślić, że w goście z Signal Iduna Park występowali w bardzo okrojonym składzie.

Stadion Korony Kielce areną finału Pucharu Polski

Kompleks, na którym swoje mecze rozgrywa Korona Kielce była areną finałowego starcia Pucharu Polski w sezonie 2011/2012. W decydującym meczu wystąpiły wtedy zespoły Legii Warszawa i Ruchu Chorzów. „Wojskowi” zwyciężyli 3:0, a gole zdobywali Ljuboja, Radović i Żyro. Cztery lata później doszło do pierwszej modernizacji, gdzie dokonano zwiększenia natężenia oświetlenia. Obiektem zarządza Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, a jego właścicielem jest miasto Kielce.

Kielecki stadion piłkarski – podstawowe informacje

Pojemność stadionu: 15 700 miejsc siedzących;

Wymiary placu gry: 105 x 68 m;

Oświetlenie: 1980 lx;

Czas budowy: 22 listopada 2004 – 1 kwietnia 2006;

Dawne/inne nazwy: Kolporter Arena, Arena Kielce, stadion przy Ściegiennego;

Koszt budowy: 48 mln zł;

Projekt: ATJ Architekci;

Sklep kibica: ul. Ściegiennego 8 (przed wejściem na Suzuki Arenę), czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 9 – 17.

Mecze reprezentacji Polski na Suzuki Arena (dawna Kolporter Arena)

Piłkarska reprezentacja polski na świętokrzyskiej murawie rozegrała zaledwie trzy spotkania, aczkolwiek to właśnie w Kielcach nasza kadra odniosła najwyższe zwycięstwo w historii pokonując San Marino aż 10:0. Cztery gole zdobył Euzebiusz Smolarek, dwa Rafał Boguski, natomiast po trafieniu zaliczyli: Robert Lewandowski, Mariusz Lewandowski, Ireneusz Jeleń i Marek Saganowski. Trzy lata wcześniej, 28 marca 2007 r. w ramach eliminacjach do Euro 2008, wygraliśmy 1:0 z Armenią po bramce Macieja Żurawskiego. 29 maja 2010 r. bezbramkowo zremisowaliśmy w towarzyskiej potyczce z Finlandią.

Młodzieżowe Mistrzostwa Europy

Kielce było jednym z miast gospodarzy Mistrzostw Europy U-21, które w 2017 r. zorganizowano w Polsce. Na dawnej Kolporter Arenie przeprowadzono trzy spotkania. We wszystkich uczestniczyła młodzieżowa reprezentacja Anglii, która zremisowała 0:0 ze Szwecją oraz wygrała kolejno 2:1 i 3:0 ze Słowacją i Polską.

Fot. główne: Paweł Cieśla Staszek_Szybki_Jest via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Zobacz także:

Karol Kwiatkowski

Piłka nożna fascynuje go od najmłodszych lat. Kibicuje Juventusowi, ale lubi też oglądać piłkę hiszpańską. Trenuje młodzież w amatorskim klubie piłkarskim, na co dzień pracuje jako programista.

Leave A Reply