Camp Nou to wyjątkowy obiekt dla całej historii piłki nożnej, nie tylko w Katalonii. To największy stadion w Europie i całej Hiszpanii mogący pomieścić niemal 100 tys. widzów. Kompleks należy do zespołu FC Barcelona, który należy do najbardziej znanych i utytułowanych klubów na świecie. Poznaj historię tego wyjątkowego budynku, gdzie odbyło się wiele niezapomnianych meczów i innych wielkich wydarzeń.

Stadion Camp Nou: następca Les Corts

Camp Nou w Barcelonie jest siódmym obiektem w dziejach „Barçy”. Stadion był budowany w latach 1954-1957 i zastąpił Les Corts, który po przebudowie mieścił „zaledwie” 60 tys. osób, a dalsze renowacje nie miały sensu. Z tego powodu postanowiono wybudować zupełnie nowe boisko. Odpowiedzialni za projekt byli architekci: Francesc Mitjans-Miró, Lorenzo García Barbon oraz Josep Soteras Mauri.

Inauguracja nowo otwartego boiska

Uroczyste otwarcie nastąpiło 24 września 1957 r. Debiut nowego boiska uświetnił mecz FC Barcelony z… reprezentacją Warszawy. Historycznego gola zdobył Eulegio Martinez. Ostatecznie gospodarze wygrali to spotkanie 4:2 (gole dla Warszawiaków zdobywali Henryk Szymborski i Władysław Soporek).

Camp Nou FC Barcelony i… Zbigniewa Bońka

Początkowo katalońskie trybuny liczyły 90 tys. miejsc, jednak w związku z organizacją przez Hiszpanię mundialu w 1982 r. postanowiono zamontować kolejne 20 tys. krzesełek. Wspomniany turniej zainaugurowało starcie obrońców tytułu Argentyńczyków z reprezentacją Belgii. Gracze z Ameryki Południowej przegrali 1:0 po bramce zdobytej przez Erwina Vandenbergha. Camp Nou było szczególnie istotne dla polskich piłkarzy i kibiców. W drugiej rundzie zmierzyliśmy się ze wspomnianymi Belgami. Nasza kadra nie dała najmniejszych szans rywalom wygrywając z nimi 3:0. Mecz był popisem Zbigniewa Bońka, który strzelił wszystkie bramki.

Porażka z Włochami i zwycięstwo w meczu o 3. miejsce

Następnie mierzyliśmy się z ZSRR. Bezbramkowy remis miał słodko-gorzki smak, gdyż o ile awansowaliśmy do strefy medalowej, o tyle nasz ówczesny lider kadry nie mógł przystąpić do półfinałowej batalii z powodu nadmiaru żółtych kartek. Brak Bońka był mocno odczuwalny. 8 lipca 1982 r. przegraliśmy z Włochami 2:0, a naszym katem był strzelec obu bramek Paolo Rossi. Na pocieszenie w meczu o trzecie miejsce wygraliśmy 3:2 z Francją powtarzając tym samym wyczyn z 1974 r. z Mistrzostw Świata w RFN.

Stadion piłkarski w Barcelonie i mecz Hiszpania – Polska

W 1989 r. barcelońska murawa gościła finał Pucharu Europy, gdzie AC Milan pewnie pokonał Steauę Bukareszt. Trzy lata później miasto zostało gospodarzem Letnich Igrzysk Olimpijskich. Jak się później okazało Camp Nou ponownie stało się ważnym miejscem dla polskiej piłki. To właśnie tam odbyło się finałowe starcie, do którego awansowali „Biało-Czerwoni”. Ich rywalem była reprezentacja Hiszpanii. Mecz obfitował w wiele emocji. Prowadzenie tuż przed przerwą podopiecznym Janusza Wójcika zapewnił Wojciech Kowalczyk.

Dramatyczna końcówka

Wyrównał Abelardo, zaś w 72. minucie było 2:1 dla gospodarzy po bramce Kiko. Polacy nie poddali się i po upływie zaledwie czterech minut, gola na wagę remisu zdobył Ryszard Staniek. Gdy wszyscy myślami byli przy dogrywce, „La Furia Roja” przeprowadziła rozstrzygająca akcję. Drugie trafienie w 90. minucie zanotował Kiko ustalając wynik potyczki na 3:2. Nasi zawodnicy musieli zadowolić się srebrnym medalem co jest wielkim sukcesem, aczkolwiek złoto było jak najbardziej w zasięgu.

Niezapomniany finał Ligi Mistrzów 1999

Stadion FC Barcelony był również miejscem decydującej batalii Ligi Mistrzów w sezonie 1998/1999. Data 26 maja 1999 r. na trwałe zapisała się w historii futbolu z powodu niebywałej dramaturgii jaka miała miejsce w spotkaniu pomiędzy Bayernem Monachium a Manchesterem United. Bawarczycy objęli prowadzenie już w szóstej minucie po uderzeniu Mario Baslera z rzutu wolnego. Podopieczni Ottmara Hizfelda dominowali i mieli kilka okazji do zdobycia bramki. Piłkarze niemieckiego zespołu jednak obijali obramowanie bramki strzeżonej przez Petera Schmeichela. Mehmet Scholl strzelił w słupek, natomiast piłka po przewrotce Carstena Janckera zatrzymała się na poprzeczce. Prowadzenie zdobyte na początku potyczki się utrzymywało, a na zegarze widniał już doliczony czas gry.

Trzy minuty, które wstrząsnęły piłkarskim światem

Kibice z Bawarii już cieszyli się z sukcesu, gdy Teddy Sheringham w 91. minucie wyrównał stan rywalizacji. Bayern w 93. minucie dobiła bramka niezawodnego jokera Ole Gunnara Solskjaera, która przechyliła szalę zwycięstwa na korzyść „Czerwonych Diabłów”. Niemcom pozostał płacz, natomiast Alex Ferguson tą wiktorią nie tylko zapewnił drugi Puchar Europy w historii klubu z Old Trafford, ale również tytuł szlachecki otrzymany z rąk Królowej Elżbiety II za zdobycie potrójnej korony (prócz Ligi Mistrzów Manchester United w sezonie 1998/1999 zdobył jeszcze mistrzostwo i puchar kraju).

Duma Katalonii wyprowadza się z Camp Nou… na chwilę

FC Barcelona chce poddać obiekt modernizacji co ma nastąpić latem 2022 r. Na czas remontu piłkarze „Blaugrany” będą rozgrywać spotkania na boisku rezerw im. Johana Cruyffa. Koszt inwestycji ma wynieść ponad miliard euro.

Wydarzenia pozasportowe

Camp Nou nie samą piłką nożną żyje. Kataloński obiekt gościł także największe gwiazdy muzyki. Swoje koncerty mieli tam takie muzyczne tuzy jak: Michael Jackson, U2, Pink Floyd, Bruce Springsteen, Artois, Julio Iglesias José Carreras, Plácido Domingo, Luciano Pavarotti czy Lluís Llach. 17 listopada 1982 r. natomiast mszę święta w obecności 120 tys. osób odprawił św. Jan Paweł II.

Muzeum Camp Nou Experience

Hiszpański zespół oczywiście oferuje wycieczki po obiekcie. Zwiedzanie stadionu jest możliwe w różnych pakietach. Jednym z wariantów jest Camp Nou Experience. Trasa obejmuje wejście : na trybuny, do muzeum FC Barcelony, strefy multimedialnej, loży prasowej, szatni, tunelu i boiska, strefy mieszanej, sali konferencyjnej i strefy odpoczynku. Koszt takiej wyprawy 26 euro dla dorosłych, 12 euro dla mieszkańców Katalonii, 20 euro dla osób powyżej 70 lat, 20 euro dla dzieci w wieku 4-10 lat, zaś najmłodsi do 4. roku życia mają darmowy wstęp.